Devlet Bahçeli’den, Mahir Ünal’a Cumhuriyet Tepkisi

featured

MHP lideri Devlet Bahçeli dün gerçekleşen partisinin grup toplantısında gündeme dair açıklamalarda bulundu. Bahçeli, AKP’li Mahir Ünal’in “cumhuriyet” hakkında yaptığı konuşmayada tepki gösterdi.

Bahçeli konuşmasında yine isim vermeden AKP’li Ünal’ın ifadelerine ilişkin “Cumhuriyetin Türk kültürüne, diline ve düşünme setlerimize zarar verdiğini iddia edenler talihsiz, tarifsiz ve temelsiz yanlışın pençesindedirler…” dedi.

Türk Milliyetçileri bunun için çalışacaktır

Yani Cumhuriyet şerefli geçmişimizin bir antitezi değildir. Cumhuriyetin Türk kültürüne, Türk diline, düşünme setlerimize zarar verdiğini iddia edenler talihsiz, tarifsiz ve temelsiz bir yanlışın pençesindedir. Önyargıların hükmüyle, ideolojik katılıklarla Cumhuriyetin anlaşılması ve anlatılması mümkün değildir.

Bugünkü Türkçe’mizle düşünce oluşturamayacağımızı söylemek gerçekleri çarpıtmaktır, nesnel gelişmelere aykırıdır, dilimizi karalamaktır, nihayetinde özgüven eksikliğidir. Gazi Mustafa Kemal Atatürk, 14 Ekim 1925’te İzmir’de yaptığı konuşmasında, Cumhuriyetin milletin kendi istek ve arzusu ile oluştuğunu söylemişti.

Hatta Samsun’dan Sadarete gönderdiği 22 Mayıs 1919 tarihli raporunda, “Millet, millî hakimiyet esasını ve Türk milliyetçiliğini kabul etmiştir. Bunun için çalışacaktır” demek suretiyle milli iradeye dayanarak milletin kaderini çizmişti.”

Devlet Bahçeli’den, Mahir Ünal’a Cumhuriyet Tepkisi