Ana Sayfa Gündem Dışişleri Bakanlığından Kerkük ile ilgili Açıklama!

Dışişleri Bakanlığından Kerkük ile ilgili Açıklama!

Kerkük Valisi Necmeddin Kerim’in 21 Mart Nevruz kutlamaları dolayısıyla kentteki tüm kamu binalarına sözde Kürdistan Bayrağı asılması talimatı vermesinin ardından Irak Türkmen Cephesi Başkanı ve Kerkük milletvekili Erşad Salihi, valinin ateşle oynadığını söylemişti.

- Reklam -

Kararın ardından Kerkük’te Türkmen Milliyetçi Hareketi genel merkezinde bir araya gelen Irak Türkmen Cephesi (ITC), Türkmen Hak Partisi, Türkmeneli Partisi, Türkmen Karar Partisi ve Türkmen Adalet Partisi yetkilileri, ortak bir bildiri ile Kent Valisi Necmeddin Kerim tarafından verilen kararın geri çekilmesi talebinde bulunmuştu.

Son olarak Türkmeneli Öğrenci ve Gençler Birliği Teşkilatı Kerkük’te cadde ve sokaklara ITC ve Türkmeneli bayrağı asmaya başlamış, Türkmeneli Öğrenci ve Gençler Birliği sorumluları Kerkük’ün tüm cadde ve sokaklarında bayrak asma kampanyası başlattığını duyurmuştu.

Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı’nın resmi internet sayfasından konu ile ilgili bir açıklama geldi. Açıklama şu şekilde:

“SC: 14, 19 Mart 2017, Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Büyükelçi Hüseyin Müftüoğlu’nun Kerkük Valiliğinin, resmi günlerde vilayetin tüm resmi dairelerinde IKBY bayrağının Irak bayrağıyla birlikte göndere çekilmesi için Kerkük Vilayet Meclisi nezdinde yaptığı başvuru hakkındaki bir soruya cevabı:

Kerkük Valiliğinin, resmi günlerde vilayetin tüm resmi dairelerinde IKBY bayrağının Irak bayrağıyla birlikte göndere çekilmesi yönünde bir karar alınması için Kerkük Vilayet Meclisi nezdinde yaptığı başvuruyu yadırgıyoruz.

Irak anayasası Irak’taki tartışmalı iç idari sınırlarla ilgili olarak izlenmesi gereken süreci tespit etmiştir. Bu süreç işletilmeden Kerkük’ün statüsüyle ilgili olarak yapılacak tek taraflı tasarrufların Irak’taki uzlaşı ve istikrar çabalarına zarar vermesi tehlikesi bulunmaktadır. Bu tür girişimlerin Irak’ın sosyal, kültürel ve ekonomik zenginliğinin vücut bulduğu Kerkük’ün çok kültürlü kimliğini de aşındırma riski bulunmaktadır.”

Son Haberler

- Reklam -