1. Haberler
  2. Türk Dünyası
  3. Doğu Türkistan’da Zulüm Altında Kurban Bayramı

Doğu Türkistan’da Zulüm Altında Kurban Bayramı

Doğu Türkistan'da Zulüm Altında Kurban Bayramı

Kurban Bayramı’nda Uygur Hareketi Doğu Türkistan’daki Uygur Müslümanlarının maruz kaldığı soykırımı gündeme taşıdı. Çin Komünist Partisi’nin (ÇKP) kurumsallaşmış İslamofobisi ve her İslami pratiği suç sayması, Uygurların bu önemli dini bayramı kutlama yetisini ellerinden almakta. Uygur Hareketi uluslararası toplumu, Uygur halkının dini özgürlükleri ve insan hakları için savunuculuk yapmaya davet etti.

Kurban Bayramı, Hz. İbrahim’in Allah’a olan itaatinin bir göstergesi olarak kurban etmeye istekli oluşunu anmak için kutlanır. Bu bayram, manevi düşünce, özgecilik ve toplumsal birlik gibi önemli değerleri temsil eder. Ancak Çin hükümetinin dini özgürlüğe yönelik ağır ihlalleri, bu değerleri baltalıyor. Devam eden Uygur soykırımı sürecinde, oruç tutmak, namaz kılmak ve dini ritüelleri yerine getirmek yasaklanmıştır. Yaklaşık 16,000 cami hasar gördü veya yıkıldı, 8,450’si tamamen yok edildi.

‘Uygur Bölgesinde Asimilasyon’

ÇKP, İslami öğretileri Han-Çin kültürü ve ÇKP ideolojisiyle daha uyumlu hale getirmek için bir strateji yürütüyor. Mart 2024’te bir ÇKP Parti yetkilisi, Uygur bölgesinde İslam’ın “Çinlileştirilmesi” gerektiğini belirtti. Benzer bir karar Mayıs 2024’te Merkezi Politik ve Hukuki İşler Komisyonu Sekreteri tarafından alındı ve ÇKP’nin bölgedeki terörle mücadele politikalarının “normalleştirilmesi” gerektiği vurgulandı. Bu açıklamalar, ÇKP’nin Uygur halkının dini ve etnik kimliklerini yok etmeyi amaçlayan mevcut soykırım politikalarını sürdürme ve hatta artırma kararlılığını gözler önüne seriyor.

Uygur Hareketi lideri Ruşen Abbas, “Doğu Türkistan’daki Uygurlar inançları nedeniyle zulüm görmeye devam ederken, Kurban Bayramı’nın sevinci eksik kalıyor. Bu kutsal gün, Uygur toplumunu bir araya getirip aile bağlarını kutlamak, maneviyatlarını düşünmek ve ihtiyaç sahiplerine cömertlik göstermek için bir fırsattı. Şimdi ise baskı ve endişe ile gölgelenmiş durumda, bu geleneğin özünü ortadan kaldırıyor. Küresel toplumu, özellikle de Müslüman dünyasını, Uygurların dini özgürlüklerini savunmak için toplu ve bireysel çabalarla sağlam ve birlik içinde durmaya davet ediyorum” şeklinde konuştu.

Uygur Hareketi, Kurban Bayramı’nda tüm dünyadaki örgütleri, liderleri ve bireyleri, Uygur halkı için seslerini yükseltmeye, diplomatik tedbirler almaya ve insan hakları ihlalleri ile dini özgürlüklere yönelik saldırıları araştıran uluslararası soruşturmaları desteklemeye çağırıyor. Doğu Türkistan halkının maruz kaldığı devam eden soykırımı sona erdirmek için somut adımlar atmalıyız.

0
alk_la
Alkışla
0
sevdim
Sevdim
0
k_zg_n
Kızgın
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
be_enmedim
Beğenmedim
Doğu Türkistan’da Zulüm Altında Kurban Bayramı
Yorum Yap