1. Haberler
  2. Türk Dünyası
  3. Dünya Bankası, KKTC Ekonomisinin Bu Yıl Yüzde 2,7 Büyümesini Bekliyor

Dünya Bankası, KKTC Ekonomisinin Bu Yıl Yüzde 2,7 Büyümesini Bekliyor

featured

Dünya Bankası, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) ekonomisinin 2024 yılında %2,7 oranında büyümesinin beklendiğini açıkladı. Bankanın son Makroekonomik İzleme Raporu’nda, “Kıbrıs Türk toplumunun ekonomik performansının” değerlendirildiği belirtildi. Raporda, KKTC’nin 2023’te kayda değer bir ekonomik toparlanma yaşadığı ve reel Gayrisafi Yurtiçi Hasıla’nın (GSYH) Kovid-19 salgını öncesi seviyeyi biraz aştığı kaydedildi.

2023 yılında KKTC iş gücü piyasasında önemli kazanımlar sağlandı. Açıklamaya göre, 9 bin 600’den fazla yeni istihdam yaratıldı ve bu istihdamın %44’ü kadınlar tarafından dolduruldu, böylece kadın istihdamında tarihi bir rekor kaydedildi.

Gıda enflasyonu Sürüyor

Raporda salgın sonrası dönemde KKTC’de enflasyonun yüksek kalmaya devam ettiği, “Kıbrıs Türk ekonomisinde gıda enflasyonu, Avrupa ekonomileri arasında en yüksek seviyede olup, geçim sıkıntısı çeken en savunmasız kesimler için ciddi bir risk teşkil etmektedir” ifadeleriyle belirtildi. Devamında KKTC ekonomisinin 2024 yılı için GSYH büyümesinin %2,7’ye yavaşlayacağının tahmin edildiği ifade edildi. Raporda, yeşil ve dijital dönüşüme yönelik stratejik yatırımların yanı sıra Yeşil Hat geçişlerinde, ticarette ve iş gücüne katılımda devam eden artışların sürdürülebilir büyüme fırsatları sunduğu vurgulandı.

Dünya Bankası, KKTC ekonomisindeki yapısal zorlukların üstesinden gelinmesi için güçlü politika yanıtları önerdi. Temel politika önerileri arasında en yoksul ve savunmasız kişilere acil durum desteği sağlanması, enerji güvenliğinin güçlendirilmesi, afet risk yönetiminin ilerletilmesi, özel sektörün rekabetçiliğinin hızlandırılması ve salgına bağlı kayıpların azaltılması için insan sermayesine yatırım yapılması yer aldı.

0
alk_la
Alkışla
0
sevdim
Sevdim
0
k_zg_n
Kızgın
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
be_enmedim
Beğenmedim
Dünya Bankası, KKTC Ekonomisinin Bu Yıl Yüzde 2,7 Büyümesini Bekliyor