Ana Sayfa Gündem Dünya´da Sadece Osmanlı Devletindeydi.

Dünya´da Sadece Osmanlı Devletindeydi.

Osmanlı arşivlerinde yer alan ulaşımla ilgili bilgilere göre oluşturulan dosya, Şirket-i Hayriye Genel Müdürü Giritli Hüseyin Haki Bey tarafından tasarlanan ve “dünyanın ilk arabalı vapuru” olduğu belirtilen “Suhulet”in, İstanbul’da kullanıldığını ortaya koydu.

- Reklam -

Konuyla ilgili Yedikıta Tarih ve Kültür dergisinin son sayısında “Toplu Ulaşım Maceramız Nasıl Başladı?” makalesi yayımlanan, İstanbul Şehir İçi Ulaşım Tarihçisi İbrahim Akın Kurtoğlu, Basına yapılan açıklamada, Osmanlı zamanında ulaşımla ilgili önemli çalışmalar yapıldığını söyledi.

Bunların bazılarının dünyada ilk olduğunu aktaran Kurtoğlu, şöyle konuştu:

“Mesela dünyada ilk araba vapuru İstanbul’da kullanılmış. Şirket-i Hayriye Genel Müdürü Giritli Hüseyin Haki Bey sürekli yenilikler ve hizmet kalitesini artırma peşinde koşmuş. Vapurun prototipini bizzat kendisi çizmiş ve İngiltere’de bir tersaneye sipariş etmiş. Bunun özelliği iki tarafından yolcu alabilmesi. Bir taraftan araç girebilecek, diğer taraftan çıkabilecek şekilde simetrik, iki tarafında kapakları olan bir özel bir sistem. İlk araba vapurumuz kolaylık manasına gelen Suhulet’tir. Söz konusu vapur, 1872’de Üsküdar-Kabataş arasında devreye girmiş.”

 

Son Haberler

- Reklam -