Ana Sayfa Gündem Erenköy Şehitleri, törenle anıldı...

Erenköy Şehitleri, törenle anıldı…

Erenköy Direnişi’nin 56’ncı yıldönümü ve Erenköy Şehitlerini Anma Töreni bugün Erenköy’de yapıldı.

ERENKÖY ŞEHİTLERİ İÇİN MEVLİT OKUTULACAK

- Reklam -

Kıbrıs Türkünün varoluş mücadelesinin en önemli dönüm noktalarından Erenköy direnişinin 56’ncı yıl dönümü çerçevesinde bugün Erenköy şehitleri ve hayatını kaybeden gaziler için camilerde mevlit okutulacak.

Mevlit, öğle namazından önce; Hz. Ebubekir Camisi’nde, Şehitler Camisi’nde ve kazalardaki Merkez Camilerinde okutulacak.

ERENKÖY DİRENİŞİ NEDİR ?

Erenköy Direnişi, 1964 yılında Kıbrıs’ın Erenköy (Koççina) bölgesinde Türk Mukavemet Teşkilatına (TMT) mensup Kıbrıs Türkleri ile Millî Muhafız Ordusuna (MMO) mensup Kıbrıs Rumları arasında meydana gelen çatışmalardır.

Erenköy ve çevresindeki köyler dağlık Dillirga bölgesinde yer alır. Halil Sadrazam’ın aktardığına göre, bu bölgede yaşayanlar “adanın eski sahipleri”ydi; geleneksel olarak korsanlardan uzaklarda, karanın içerilerinde yaşamlarını sürdür, hayvancılıkla uğraşırlardı. Bir kısmı Müslümanlığı, bir kısmı Hıristiyanlığı kabul eden bu bölge insanları, Britanya idaresi altında kıyıya indi. Bu dönemde köylere ilk camiler ve kiliseler yapıldı, Rum ve Türk etnik kimlikleri pekişti. Rum köylerinin arasında kalan Erenköy, Bozdağ (Aytotoro), Mansur (Mansura) ve Selçuklu (Selaintapi) köyleri, 1963 yılında 1060 kişi nüfusa ve 13 kilometrekarelik araziye sahipti.[9] Beş kilometrelik bir sahil şeridine sahip Erenköy’ün ana geçim kaynağı balıkçılıktı.[10] Bölgedeki ilk toplumlararası çatışma, 30 Temmuz 1958 günü, EOKA mensuplarının Lefke’deki madendeki işlerinden dönen Kıbrıslı Türklere Erenköy-Gemikonağı yolu üzerinde pusu kurup ateş açmasıyla gerçekleşti. Bu saldırıda, Mehmet Mustafa adında bir kişi öldü, 7 kişi yaralandı.

Son Haberler

- Reklam -