Ana Sayfa Gündem Foreign Policy dergisinden Şok Açıklama

Foreign Policy dergisinden Şok Açıklama

Referandum sonuçlarının netleşmesinden kısa süre sonra Foreign Policy’de ‘Huzur içinde yat Türkiye, 1921-2017′ başlıklı bir yazı yazan Steven Cook, ‘Evet’ oyu verilmesiyle Atatürk’ün hayal ettiği modernliğe konan karşıtlığın dillendirildiğini belirterek, “Öngörülebilir sonuç, darbe girişiminden bu yana süren tasfiyenin devam etmesi olacak. Bütün bunlar Türk siyasetini daha da istikrarsızlaştıracak” ifadelerini kullandı.

- Reklam -

‘ERDOĞAN BİR OTORİTERLİĞİ BİR BAŞKASIYLA DEĞİŞTİRİYOR’

Habere göre Cook, şu tespiti yaptı: “Erdoğan sadece referandumu kazanmadı, ülkenin modern tarihinin bir devrini tamamen kapattı.”

Otoriter liderlerin demokratik olmayan pratikleri yasal kılıfa uydurduklarını ve Erdoğan’ın da böyle bir örtüye ihtiyaç duyduğunu kaydeden Cook, Erdoğan’ın kendini sultana benzettiğini söyledi: “Günün sonunda Erdoğan bir otoriterlik biçimini bir başkasıyla değiştiriyor.”

‘HAYIR’ OYU VEREN MİLYONLARCA TÜRK VAR’

Erdoğan’ın dünyadaki diğer otoriterlerden biri olduğunu yazan Cook, şöyle devam etti: “Erdoğan cumhuriyeti yerle bir etmek istiyor çünkü hem kendisi hem de temsil ettiği halk, kendilerine acı çektiren bir liderlikle yönetiliyordu. Halk Erdoğan’a başkanlığı bahşederek daha büyük kazanımlar peşinde. Ama elbette ‘Hayır’ oyu veren, otoriterliğin sağlamlaşmasından korkan milyonlarca Türk var.”

Son Haberler

- Reklam -