Ana Sayfa Dünya Hazar Denizi'nin kullanımında anlaşıldı

Hazar Denizi’nin kullanımında anlaşıldı

- Reklam -

Azerbaycan, İran, Kazakistan, Rusya ve Türkmenistan’ın bulunduğu toplantıda Hazar Denizi’nin kullanımı üzerine bir anlaşmaya varıldı.

Hazar Denizi’ne kıyısı olan 5 ülkenin Dışişleri Bakanları 5 Aralık’ta Moskova’da bir araya geldi. Azerbaycan, İran, Kazakistan, Rusya ve Türkmenistan’ın bulunduğu toplantıda Hazar Denizi’nin kullanımı üzerine bir anlaşmaya varıldı.

- Reklam -

Anlaşma bölgedeki çeşitli deniz yatakları ve derinliklerini kapsıyor. Ayrıca Hazar Denizi’nden diğer denizlere ulaşımlar, karşılıklı ticaret, yeraltından geçen enerji transferi kabloları ve boru hatları üzerinde düzenlemeler de anlaşmaya dahil edildi.

Tarafların ayrıca 2010 yılında imzalanan “Hazar Denizi’ndeki Saha Güvenliği İşbirliği Anlaşması“na ek protokoller hazırladığı öğrenildi. Yapılan anlaşmalarda Hazar Denizi’ndeki çevre problemlerine karşı alınan önlemlerin uygulanmasında işbirliği kararı alındı.

3 yılda bir toplanan Hazar Denizi’ne kıyısı olan ülkelerin toplantısı daha önce Bakü, Tahran, Aşkabat ve Astrahan’da düzenlenmişti.

- Reklam -

Son Haberler