Ana Sayfa Türk Dünyası İngiltere'de 130 Milletvekili Çin'in Doğu Türkistan Zulmünü Kınayan Mektup İmzaladı

İngiltere’de 130 Milletvekili Çin’in Doğu Türkistan Zulmünü Kınayan Mektup İmzaladı

Baskıcı Çin’in Uygur Türklerine yaptığı sistematik zuküm ve sindirme politikası devam ediyor. Bu zulme karşı,İngiltere’de 130 milletvekili, “Uygur halkına karşı sistematik ve hesaplanmış bir etnik temizlik” olarak niteledikleri Çin’in Doğu Türkistan’daki faaliyetlerini kınayan bir mektup imzaladı.

“ZULMÜN DERHAL SONA ERMESİ İÇİN ÇAĞRIDA BULUNUYORUZ”

- Reklam -

“Dünyaya ağır insan hakları ihlallerine dair böylesine kahredici kanıtlar sunulduğunda, kimse bunu görmezden gelemez.” ifadeleri kullanılan ve tüm partilere mensup milletvekillerinin imzaladığı belgede, “Birleşik Krallık’taki parlamenterler olarak, biz bu zulmü mutlak surette kınadığımızı ifade etmek için yazıyor ve bunun (zulmün) derhal sona ermesi için çağrıda bulunuyoruz.” ifadelerine yer verildi.

Mektupta, zorla nüfus kontrolü ve Uygur Müslümanların Doğu Türkistan’da toplu gözaltına alındığına ilişkin raporların yanı sıra, trenlere bindirilmeyi bekleyen gözleri bağlı, elleri kelepçeli ve saçları sıfıra vurulmuş çok sayıda insanı gösteren videolara da atıfta bulunuldu.

MEKTUP ÇİN’İN LONDRA BÜYÜKELÇİLİĞİNE GÖNDERİLDİ

İngiltere Dışişleri Bakanı Raab yaptığı açıklamada; Uygur azınlık ‘korkunç’ hak ihlalleriyle karşı karşıya Fransız milletvekilleri, Çin’in Uygur Türklerine yönelik baskılarından dolayı yargılanmasını istiyor ifadelerini kullandı.

İşçi Partisi Milletvekili McDonagh, Çin’in Uygurlara baskısını “soykırım” olarak niteledi
Bu arada İşçi Partisi Milletvekili Siobhain McDonagh, Çin’in Uygurlara yönelik uygulamalarını “soykırım” olarak nitelerken, Başbakan Boris Johnson da ülkesinin endişelerini Birleşmiş Milletler ve G20 gibi platformlarda her fırsatta dile getireceklerini belirtti.

McDonagh, Avam Kamarasında yapılan Başbakan’a Sorular oturumunda, Çin’de Uygurlara yönelik baskısını gündeme getirdi.

“Gözlerimizin önünde Çin, Uygurlara yönelik soykırım yapıyor.” diyen McDonagh, Başbakan’a bu “etnik temizliği” durdurmak için ne yapacağını ve uluslararası bir mahkeme kurulmasına öncülük edip etmeyeceğini sordu.

Yahudi Soykırımına da atıfta bulunan McDonagh, “Bu kez hiçbir ülke, haberi olmadığını söyleyemez.” açıklamasında bulundu.

Başbakan Johnson da İngiltere’nin endişelerini Çinli yetkililerle yaptıkları görüşmelerde ilettiklerini, ayrıca Birleşmiş Milletler ve G20 gibi platformlarda her fırsatta dile getirmeye devam edeceklerini ifade etti.

Son Haberler

- Reklam -