İngiltere’den “Kömürsüz Elektrik” Devrimi

featured
Elektrik neden kesildi?

İngiltere’nin, Sanayi Devrimi’nden bu yana ilk defa, bir tam gün boyunca kömür kullanmadan elektrik ürettiği bildirildi.

İngiltere’nin, Sanayi Devrimi’nden bu yana ilk defa, bir tam gün boyunca kömür kullanmadan elektrik ürettiği bildirildi. Bugüne dek İngiltere’de, kömür kullanmadan elektrik üretimi gerçekleştirilen en uzun periyot 19 saatle, geçen Mayıs ayında gerçekleştirilmişti. Hükümet, 2025 yılına kadar hedeflenen şekilde karbon emisyonunu azaltmak amacıyla termik santralleri kapatmayı planlıyor.

“Kömürsüz elektrik” üretilen bu 24 saatin İngiltere için, 1882 yılında dünyanın ilk kömür tabanlı enerji santrali olarak açılan Holborn Viaduct isimli santralden beri bir ilk olduğu ifade ediliyor. Ulusal Elektrik Dağıtım Şirketi’nden Cordi O’Hara, “Enerji sistemimizin nasıl değiştiğini göstermesi açısından önemli bir dönüm noktası. Elektrik üretimi konusunda tek bir kaynağa bağlı kalmadan ne kadar çeşitlilik sağlayabilirsek, ülkemiz için bu durum o kadar faydalı olacaktır. Diğer yandan enerji sistemimizdeki bu dönüşüm de hızla devam edecek ve ulusal şebekemizin de buna hızla adapte olacağı kanaatindeyim. ” değerlendirmesinde bulundu.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
İngiltere’den “Kömürsüz Elektrik” Devrimi

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.