İnternette Yeni Dönem Bugün Başladı

featured

Adil Kullanım Kotası için yeni düzenleme bugün itibariyle hayata geçti. Saat 02.00-08.00 itibariyle indirilen veriler kullanıcıların kotasından sayılmayacak. AKK sonrası internet hızlarına da düzenleme gelirken 31 Aralık 2018’de adil kullanım kotasının tamamen kaldırılması bekleniyor. Bazı şirketler yeni AKK düzenlemesine göre paketlerini satışa sundu. Kotayı aşan 1 TL ödeyecek.

Bugün itibariyle Adil Kullanım Kotası’nda (AKK) yeni düzenleme hayata geçti. Buna göre saat 02.00-08.00 arası indirilen datalar kullanıcıların Adil Kullanım Kotası’ndan sayılmayacak. Adil Kullanım Kotası’nın aşılması durumunda ise hızın düşmesini istemeyenler internet sağlayıcılarından ekstra GB satın alacak.

Örneğin; 35 GB’lık paket aldınız ve kotayı bitirdiniz. Yeni aboneler, 35 GB’ın üzerine harcadığı her GB için ücret ödeyecek. Yani tıpkı mobil iletişim hatlarında olduğu gibi ücretlendirmeler satın aldığınız paketin üzerine eklenecek.

Eski aboneyseniz AKK kapsamında hızınız düşürülerek, ama aynı paket üzerinden internet bağlantınızı kullanacaksınız. Bu uygulamaya, Türksat Kablonet’in geçtiği belirtiliyor. Kotayı aşan GB başına ödeyecek.

Asgari hız

BTK tarafından alınan kararla AKK sonrası veri indirme hızı mobil internet için asgari 128 Kbit/s olarak belirlendi. Mobildeki bu düzenleme 1 Mart’ta uygulanmaya başlandı.

Sabit genişbant internet hizmetinde ise AKK’li tüm paketlerde, indirme hızı tek bir değer olarak 3 Mbit/sn şeklinde uygulanmakta iken, yapılan düzenlemeyle paket hızına göre farklılaşan AKK sonrası indirme hızları belirlendi.

Buna göre, 16 Mbit/s hızında AKK’li paketi bulunan bir abone, AKK veri miktarına ulaştığında indirme hızı asgari 5 Mbit/s olacak ve abone bu hızda fatura dönemi sonuna kadar internet hizmeti alabilecek. AKK uygulaması, 31 Aralık 2018’de tamamen kaldırılacak.

 

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
İnternette Yeni Dönem Bugün Başladı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.