1. Haberler
  2. Dünya
  3. Irak, Sınır Güvenliğini Artırmak İçin Türkiye ve İran ile Sekiz Aşamalı Planı Devreye Sokuyor

Irak, Sınır Güvenliğini Artırmak İçin Türkiye ve İran ile Sekiz Aşamalı Planı Devreye Sokuyor

Irak, Sınır Güvenliğini Artırmak İçin Türkiye ve İran ile Sekiz Aşamalı Planı Devreye Sokuyor

Irak İçişleri Bakanlığı, bölgesel güvenlik ve istikrarın sağlanması adına önemli bir adım atarak, İran ve Türkiye sınırlarının güvenliğini artırmak için kapsamlı bir sekiz aşamalı planı devreye sokacağını açıkladı.

Sınır Güçleri Komutanı Muhammed el-Sıedi’nin Irak resmi haber ajansı INA’ya yaptığı açıklamaya göre, bu plan özellikle Türkiye ve İran ile olan sınırlarda güvenliği güçlendirmeyi amaçlıyor. Türkiye ile iki, İran ile altı aşamadan oluşan bu plan, sınır güvenliğini daha etkin bir seviyeye taşımayı hedefliyor. Irak’ın altı ülke ile sınır komşusu olduğunu hatırlatan Sıedi, bu sınırlar arasında özellikle İran ve Türkiye ile olanların güvenliğine büyük önem verdiklerini vurguladı.

1493 kilometre uzunluğundaki İran sınırı, Irak için en uzun sınır hattını oluşturuyor. Sıedi, Hanekin ilçesi ile Pencevin nahiyesi arasındaki 300 kilometrelik bu sınır kesiminde güvenliğin sağlanmasına yönelik çalışmaların başladığını belirtti. 1980’lerden bu yana yasaklanan silahlı unsurların (PKK) bu bölgede varlık gösterdiğini ve bu unsurlar tarafından kontrol edilen alanları zayıflatma çabalarının sürdüğünü ifade etti.

Türkiye ile olan 362 kilometrelik sınırın zorlu, dağlık ve engebeli yapısı, yılın yarısında karla kaplı olması gibi faktörler, bu bölgenin güvenliğini sağlamayı daha da meşakkatli bir hale getiriyor. Sıedi, tarih boyunca Irak ile Türkiye arasında sınır karakollarının olmamasının, bölgede bazı yasa dışı silahlı grupların varlık göstermesine zemin hazırladığını söyledi.

Bu sorunları ele almak için Irak, Türkiye ile iki aşamalı bir çalışma başlattı. İlk aşama olarak, sınırın güvenliğini sağlamak için iki ülke arasında ortak bir koordinasyon merkezi kurulacak. İkinci aşama ise, iki ülke arasında sınır karakollarının inşası olacak. Duhok ve Erbil kentlerinin Türkiye ile olan sınır hatlarında yaklaşık 27 sınır karakolu inşa edilmesi planlanıyor. Sıedi, bu gelişmelerin iki ülke için büyük önem taşıdığını ve Irak sınırında Türkiye için tehdit unsuru oluşturabilecek herhangi bir unsurun bulunmaması için ciddi çaba sarf edildiğini belirtti.

0
alk_la
Alkışla
0
sevdim
Sevdim
0
k_zg_n
Kızgın
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
be_enmedim
Beğenmedim
Irak, Sınır Güvenliğini Artırmak İçin Türkiye ve İran ile Sekiz Aşamalı Planı Devreye Sokuyor
Yorum Yap