1. Haberler
  2. Dünya
  3. Gazze’de Yeni Felaket: İsrail Bombardımanında 40 Filistinli Can Verdi

Gazze’de Yeni Felaket: İsrail Bombardımanında 40 Filistinli Can Verdi

Gazze'de Yeni Felaket: İsrail Bombardımanında 40 Filistinli Can Verdi

İsrail ordusunun Gazze Şeridi’ndeki Refah kentinde yerinden edilen Filistinlilere yönelik saldırısında en az 40 Filistinli yaşamını yitirdi. Uluslararası Adalet Divanının (UAD) saldırıları durdurma kararına rağmen gerçekleşen bu saldırıda, Filistin haber ajansı WAFA’ya göre, İsrail savaş uçakları Refah’ın kuzeybatısında Birleşmiş Milletler Filistinli Mültecilere Yardım ve Bayındırlık Ajansı (UNRWA) depolarının yakınında bulunan çadırları bombaladı.

Filistin Kızılayı’ndan yapılan açıklamada, sağlık ekiplerinin aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu birçok kişinin cenazelerini ve yaralıları hastanelere taşıdığı belirtildi. Görgü tanıkları, bombardımanın kamptaki birçok çadırın yıkılmasına ve yanmasına neden olduğunu belirtti. Tanıklar ayrıca, İsrail savaş uçaklarının kampa en az 8 roketle saldırı düzenlediğini ifade etti.

Gazze’deki Sağlık Bakanlığı, saldırının ardından kayıpları arama çalışmalarının devam ettiğini ve çok sayıda Filistinlinin hayatını kaybettiğini ve yaralandığını açıkladı. UAD, 24 Mayıs’ta İsrail’in Refah’a yönelik saldırılarını derhal durdurması, insani yardımları engellememesi ve suçları araştıracak BM görevlilerinin Gazze’ye girişine izin vermesi yönünde yeni tedbir kararları almıştı.

İsrail’in 7 Ekim’den bu yana Gazze Şeridi’ne düzenlediği saldırılarda en az 15 bin 239’u çocuk, 10 bin 93’ü kadın olmak üzere 35 bin 984 Filistinli hayatını kaybetti, 80 bin 643 kişi yaralandı. Enkaz altında halen binlerce ölü olduğu bildirilirken, hastane ve eğitim kurumları da dahil olmak üzere sivil altyapı hedef alındı.

 

0
alk_la
Alkışla
0
sevdim
Sevdim
0
k_zg_n
Kızgın
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
be_enmedim
Beğenmedim
Gazze’de Yeni Felaket: İsrail Bombardımanında 40 Filistinli Can Verdi