Ana Sayfa Gündem İstanbul daki 1 Mayıs'ın Bilançosu

İstanbul daki 1 Mayıs’ın Bilançosu

Alınan bilgiye göre, 165 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınan kişiler arasında 18’inin 1 Mayıs’ta provokatif eylem hazırlığındaki örgüt üyeleri olduğu kaydedildi. Öte yandan güvenlik güçlerinin 85 adet molotof kokteyli ele geçirdiği belirtildi.

- Reklam -

İstanbul’da 1 Mayıs kutlamalarının adresi Bakırköy oldu. 1 Mayıs için sabah 05:00’te Taksim’e çıkan yollar kapatıldı, bazı metro seferleri iptal edildi.

Talimhane, Beşiktaş ve Şişli’den Taksim Meydanı’na yürümeye çalışanlar oldu. Bu gruplara polis müdahale etti.

Taksim Meydanı’na kimsenin girmesine izin verilmezken, Talimhane’de bulunan oteller ve cafelere giriş çıkışlar polis kontrolünde yapıldı. Oluşturulan polis noktalarında vatandaşların ve turistlerin çanta ve bavulları arandıktan sonra geçmelerine izin verildi.

Öte yandan Bakırköy’de çıkan arbedede polis havaya ateş açtı. Taksim’e çıkmak isteyen bazı gruplara yönelik müdahalelerde İstanbul genelinde 165 kişinin gözaltına alındığı öğrenildi.

İstanbul’da “1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü” sürecinde yaşanan olaylarda 165 kişi gözaltına alındı. TEM birimleri ise provakasyon hazırlığı yapan 18 şüpheliyi yakaladı. Aramalarda, 85 molotof kokteyli (Sıvı bomba), 25 havai fişek ele geçirildi. Öte yandan Emniyet’ten yapılan açıklamada “Alınan tedbirlerle ilgili anlayışı tavrından dolayı tüm İstanbul halkına teşekkür ederiz” denildi.

İstanbul Emniyet Müdürlüğü, İşçi bayramı olarak kutlanan “1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü” sebebiyle il genelinde geniş güvenlik önlemi aldı. İl genelinde polislerin izinleri iptal edildi. Güvenliğin sağlanması için 30 bin 101 polis görevlendirildi. Üç polis helikopteri havada görev yaparken, 120 TOMA hazır bekletildi. Büyük çapta bir olayın yaşanmadığı, izinsiz gösteri yapmak isteyen, yasa dışı pankart açmaya çalışan küçük gruplara müdahale edildi. İl genelinde 165 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanlar arasında, yol kapama için zincir taşıyan 3 kişi ile havai fişek taşıyan ve üzerinde terör örgütü flaması bulunan 6 şüphelinin de bulunduğu öğrenildi. Ayrıca Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri de Beyoğlu, Zeytinburnu, Esenler ve Maltepe’de 3 ayrı operasyon düzenledi. Sabah saatlerinde farklı adreslerde düzenlenen baskınlarda, eylemlerde provakasyon yapmaya hazırlanan 18 şüpheli gözaltına alındı.

Polisin, yaptığı aramalarda, 85 molotof kokteyli (Sıvı bomba) içinde boya bulunan 95 şişe, 3 rampa içerisinde 25 havai fişek ve çok sayıda örgütsel malzeme ele geçirildi.

Son Haberler

- Reklam -