İstanbul’a 4-5 gün sürecek kar yağışı geliyor

featured

Havaların iyiden iyiye soğumasıyla birlikte özellikle megakent İstanbul’da milyonlarca vatandaş ilk karın ne zaman düşeceğini merak etmeye başladı. Türkiye Balkanlar üzerinden gelen soğuk hava dalgasının etkisi altına girerken, İstanbul da dahil olmak üzere çok sayıda il için kar yağışı alarmı verildi. Megakent İstanbul’da sıcaklığın 10-12 derece birden düşeceğini ifade eden meteorolojik kaynaklar, 18 Aralık itibarıyla 4-5 gün etkili olacak kar yağışı beklendiğini kaydetti.

Kar bekleyenleri sevindiren bir açıklama ise Afyon Kocatepe Üniversitesi’nden İklim Bilimci Dr. Okan Bozyurt’tan geldi. 18 Aralık’tan sonra Türkiye’nin kuzeyinden yeni bir soğuk hava dalgasının cereyan edeceğini belirten Bozyurt dikkat çeken değerlendirmelerde bulundu.

Bozyurt şu ifadeleri kullandı; “2022-2023 kışını hep gözümüzde büyüttük, ben de dahil. İşte çok şiddetli kış olacak, çok kar yağışı olacak. Aralık ayına girdiğimiz şu günlerde aralık ayında kıştan eser yok. Hatta hava sıcaklıkları aksine daha çok arttı. Tabi bu 2022-2023 kışının hafif geçeceği anlamına gelmiyor. Ben daha önceki tahminlerinde iki tarih belirtmiştim. Bir kasım sonuydu 28-29 Kasım, bir diğeri de 10-15 aralıktı. 28-29 Kasım tahminlerim tutmuştu, Türkiye’nin pek çok bölgesinde ilk kar yağışları gerçekleşmişti.”

Beklenen kar yağışı için önemli değerlendirmelerde bulunan Bozyurt şu açıklamaları yaptı; “18-19 Aralık tarihlerinde hava sıcaklıkları 10 ila 12 derece azalacak. Yurdun iç, doğu ve kuzey kesimlerinde yer yer kar yağışları bekliyoruz. Bir başka demecimde de 20 Aralık’tan sonra ciddi kar yağışları beklediğimi söylemiştim. Doğada bazı sapmalar meydana gelebilir, bu gayet doğaldır. Bu tahminlerin yanlış çıktığı anlamına gelmez.”

İklim uzmanı Bozyurt, “Arkadan devamlı yağışlar geliyor. Hava sıcaklığının düşmesi nedeniyle bu yağmurlara ilaveten 18-19 Aralıktan itibaren yağmurların yanına kar yağışları da ekleniyor. 18 Aralık’ta gelecek hava kütlesi 4-5 gün etkili olacak. Özellikle karasal iklimin hüküm sürdüğü yerlerde kar yağışı olacak, İstanbul’un yüksek kesimlerinde de kar yağışı etkili olabilir” değerlendirmesinde bulundu.

İstanbul’a 4-5 gün sürecek kar yağışı geliyor