İstanbul’da yeni tehlike ”Baldırsokan Sinek”

istanbulda-yeni-tehlike-baldirsokan-sinek

İstanbul’da bir süreden bu yana devam eden sivrisinek şikayetlerinin ardından şimdi de baldırsokan sineğiyle mücadele başladı.

İstanbullular bu yaz sivrisineklerle mücadele etti. Şimdi ise ısırdıkları yerlerde büyük şişliğe neden olan ‘baldırsokan sinekleri’ ortaya çıktı.

Karasineklere benzeyen ancak onlardan farklı olarak insanın derisine yapışıp kan emen bir tür olan baldırsokanlar çeşitli mikropları taşıyıp ve bulaştırabiliyor.

Hürriyet’ten İsmail Sarı’nın yaptığı habere göre, İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü Zooloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Dr. Fatih Dikmen, “Sıcaklığın arttığı, arada yağmurların da yağdığı dönemlerin ardından çevremizde bolca böcek görmemiz hiç şaşırtıcı değil. Son yıllarda yazın yaşadığımız yağmurlu dönemler ve ardından gelen sıcak dönemler tam da böceklerin ve dolayısıyla sineklerin çoğalabileceği bir yaşam ortamı sunuyor. Eğer iklim değişimi yüzünden kış veya sonbahar mevsimi kaybolursa ya da ılık geçerse sinekler de kalıcı olacaktır” diye de uyarıyor.

”Baldırsokan Sinek” insan vücudundan kan emiyor

  • Kara sinekler çöpleri, atıkları tercih ederken, baldırsokanlar kan emme davranışı gösterir ve bu nedenle insanın derisine konduğunda sokma ve acıtma yapabilir.
  • Baldırsokan sineğinin taşıdığı parazitlerden biri de uyku hastalığına neden olan parazittir.
  • Yüksek ateş, şiddetli baş ağrısı, asabiyet, şiddetli yorgunluk, lenf düğümlerinde şişme, ağrılı kas ve eklemler, uyku hastalığının genel belirtileri arasında yer alır.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
2
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
İstanbul’da yeni tehlike ”Baldırsokan Sinek”