Kazakistan Cumhurbaşkanı Tokayev: Darbe girişimini atlattık

featured

Kazakistan’da bir haftadır devam protestolar nedeniyle Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev, Kolektif Güvenlik Antlaşması Örgütü (KGAÖ) liderleriyle videokonferans yoluyla bir görüşme gerçekleştirdi.

Tokayev, ülkesinin protestoları “darbe girişimi” olarak tanımlayarak, “Kazakistan darbe girişimini atlattı” dedi. Tokayev, açıklamasının devamında “Teröristlerin temel amacı anayasal düzeni baltalamak, iktidarı ele geçirmek ve darbe yapmaktı” diye konuştu.

Binlerce Kişi Gözaltına Alındı

Bir haftadır devam protestolar 8bin’e yakın kişinin gözlatına alındığı duyuruldu. Kazakistan İçişleri Bakanlığı’nın açıklamasında protestolar nedeniyle 7 bin 939 kişinin gözaltına alındığı öğrenildi

Kazakistan’da Neler Oluyor?

Yıllardan beri ülkede devam eden adaletsiz gelir dağılımı, devlet yetkililerinin ve ailelerinin ultra lüks hayatları halk arasında zaten tepkilere neden oluyordu. Kovid 19 salgınıyla birlikte iş olanaklarının azalması son olarakta ülkede gaz ücretlerinin neredeyse yüksek oranda arttırılması, tepkilere ve protestolara neden oldu. Ülkenin batı kesiminde başlayan protestolar, tamamına yayıldı.

 

Kazakistan Cumhurbaşkanı Tokayev: Darbe girişimini atlattık