Kazakistan’da Nevruz Bayramı kutlaması çoşkuyla başladı

featured

Kazakistan’da Nevruz Bayramı kutlaması çoşkuyla başladı. Türklerin bahar bayramı ve yeni yılın başlangıcı olarak kutladığı Nevruz Bayramı Kazakistan’da da coşkuyla kutlanıyor.

Başkent Astana’da Expo Fuar Merkezi alanında Bağımsızlığın 25. Yılı Anıtı yanında Cumhurbaşkanı Kasım-Jomart Tokayev’in katılımıyla Nevruz Bayramı kutlandı.

Milli çadırların kurulduğu ve bir festival alanına çevrilen meydanda toplanan halka hitaben Tokayev, ’Eski çağlardan beri atalarımız, baharın gelişini ve yeni bir yılın başlangıcını simgeleyen bir tatil olan Nevruz’u kutladılar. Ne de olsa, gece ve gündüzün ekinoksu bu zamanda kurulur ve kış donları ve soğuklar geri çekilir. Bu, doğanın canlanması ve canlılığın geri kazanılması için harika bir zamandır’ dedi.

Nevruz bayramının her zaman Kazakistan halkı için refahı kişileştirdiğini kaydeden Tokayev, ‘Bu günde kavga edenler birbirlerini affettiler ve barıştılar. İnsanların kalpleri iyilik ve merhametle doldu. Kurulan sofrada(dastarhan) aksakallar gençlerle sıcak dileklerini paylaştılar. Atalarımız Nevruz’u bir emek ve yaratılış bayramı olarak görüyorlardı. Bu bahar günlerinde pınarları temizlediler, ağaç diktiler. Tek kelimeyle, Nevruz yenilenmenin habercisi olarak kabul edildi’ dedi.

Bu bayramın ülkedeki hakları birleştirdiğini,ve tek bir millet haline getirdiğini vurgulayan Tokayev, bu sebeple Nevruz Bayramı’nın milli bir bayram olarak kutlandığını belirtti.

Tokayev bunun yanında yakında başlayacak Ramazan ayı münasebetiyle de Kazakistanlıları tebrik etti ve oruç tutanlara huzur ve bereket getirmesi temennisinde bulundu.

Kazakistan’da Nevruz Bayramı kutlaması çoşkuyla başladı