Kemal Kılıçdaroğlu: Beraat bekliyordum

featured

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Halk TV yayınına konuk oldu.
İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’na verilen hapis cezası ve siyasi yasağı değerlendiren Kılıçdaroğlu “Anadolu’da güzel bir söz vardır. Zalimin erken gitmesi için zulmün artsın derler. Saray iktidarının da yaptığı bu” ifadelerini kullandı.

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

CHP lideri şunları kaydetti:

Tek kişilik hükümet. Yasama, yargı kendisine bağlı, yürütme organının başında. İstediği yere hakim atayıp, istediği hakimden karar çıkartabiliyor. Kendisinin önüne çıkacak engellerin, İstanbul’un rantlarını devşirmek istiyor. İstanbul’u kaybetmesi onun için yara oldu. Çünkü ‘İstanbul’u kaybeden Türkiye’yi kaybeder’ demişti. İstanbul’u kaybetti, şimdi Türkiye’yi de kaybediyor.

“Asla ve asla zalimin karşısında bir milim geri adım atmayacağız”

Yargının bağımsız olmadığını belirten Kılıçdaroğlu “Yargıç, hukukun üstünlüğü ve vicdanına göre değil saraydan gelen talimata göre karar veriyor. Bu milli iradeye darbedir” dedi.

Kılıçdaroğlu şöyle devam etti:

Bu tablo bizim alışkın olmadığımız, demokrasilerde yaşanmaması gereken bir tablo. Bu tablo maalesef Türkiye’de aşama aşama hayata geçiriliyor. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanımız benzer bir tablo ile karşılaşmıştı. Ona da 100 küsür yıl ceza isteniyordu. İstanbul İl Başkanımıza siyasi yasak getirildi. Sanıyorlar ki CHP, CHP lideri geri adım atar. Asla ve asla zalimin karşısında bir milim geri adım atmayacağız. Bu ülke sahipsiz değildir. Bu ülkenin halkı demokrasiye aşıktır.

Selahattin Demirtaş ve Osman Kavala’nın davalarını hatırlatan Kılıçdaroğlu “Osman Kavala niye içeride AİHM kararına rağmen? Selahattin Demirtaş yargı kararına rağmen neden içeride? Avukatlar içeride. Askeri öğrenciler içeride, öğrenciler darbe mi yapar? Buna benzer haksızlıklar var. Türkiye’de bir değişim, dönüşüm yaşanıyor. Türkiye’de demokrasinin nasıl olduğunu göreceksiniz. Göstereceğiz” diye konuştu.

İmamoğlu hakkında verilen hapis cezasının onanacağını düşünmediğini ifade eden CHP lideri, “Bu ülkenin namuslu hakimleri, savcıları var. Bu adaletsizliğe ‘dur’ diyeceklerdir. Vicdan sahibi olan her yargıç, bunun ne kadar haksız bir uygulama olduğunu fark eder” ifadesini kullandı.

Kılıçdaroğlu, dava sırasında Almanya’da olmasına ilişkin soruyu da yanıtladı. Dünkü duruşmada erteleme ya da beraat beklediklerini söyleyen Kılıçdaroğlu, “Mahkemede tuhaf şeyler oldu” dedi.

Kılıçdaroğlu “Bu davanın böyle sonuçlanacağını tahmin ediyor muydunuz?” sorusuna ise şu yanıtı verdi:

Emin olun hayır. Yargıcın tutanaklara geçen ‘Bu ifade Soylu’ya söylenmiştir’ ifadesi var. Bunun üzerine beraat beklersiniz.

0
alk_la
Alkışla
0
sevdim
Sevdim
0
k_zg_n
Kızgın
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
be_enmedim
Beğenmedim
Kemal Kılıçdaroğlu: Beraat bekliyordum