1. Haberler
  2. Siyaset
  3. Kemal Kılıçdaroğlu Yeniden Adaylık Konusunda Konuştu

Kemal Kılıçdaroğlu Yeniden Adaylık Konusunda Konuştu

Kemal Kılıçdaroğlu Yeniden Adaylık Konusunda Konuştu

Cumhuriyet Halk Partisi’nin 7. Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, KRT TV’ye verdiği röportajda, gündeme ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Kılıçdaroğlu, yeniden genel başkan olup olmayacağı sorusuna, “Ben hiçbir zaman Genel Başkan olacağım diye talepte bulunmadım. Delegeler gösterdiler. Yeniden kurultayda Genel Başkan adayı gösterirlerse o zaman cesurlar bir adım öne çıksın diyeceğiz” ifadelerini kullanarak, parti içindeki demokratik sürece vurgu yaptı.

Kılıçdaroğlu, yarın Edirne F Tipi Cezaevi’nde tutuklu bulunan eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ve eski Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Adnan Selçuk Mızraklı’yı ziyaret edeceğini duyurdu. Demirtaş’ın tutukluluğunu eleştirerek, “Selahattin Bey’in bugün içeride olması, tutuklanması bir hukuk faciasıdır. Erdoğan özellikle onu içeride tutuyor ‘Ben seni başkan yaptırmayacağım’ dediği için. Ne yaptı Selahattin Bey? Eline silah mı aldı? Hangi gerekçeyle yapıyorsunuz bunu? Sadece Selahattin Bey değil Gezi tutukluları var, milletvekili var, Osman Kavala var. Siz mahkeme kararı, AYM, AİHM kararı uygulamıyorsunuz. Yarın hem Demirtaş’ı hem Mızraklı’yı ziyaret edeceğim. Siz, demokrasiyi koşulsuz savunmak zorundasınız” dedi.

Dokunulmazlıklar ve CHP’nin Tutumu

CHP’nin dokunulmazlıkların kaldırılmasına yönelik evet oyu vermesiyle ilgili eleştirilere yanıt veren Kılıçdaroğlu, “Bir milletvekilin dokunulmazlığının kaldırılması için anayasa değişikliğine gerek yok. AK Parti’nin grubu yetiyor zaten. Sorun şu, neden bir anayasa değişikliği ile dokunulmazlıklar kaldırılmak isteniyor? Çünkü CHP’ye tuzak kuruyorlar. O dönem terör bir hayli yoğunlaşmış vaziyette. Terör yoğunlaştığına göre, dokunulmazlıkları bir anayasa değişiklikleri halinde getirelim buraya, CHP de buna ‘hayır’ diyecek o zaman seçimlerde meydanlara çıkıp ‘Teröristleri koruyan parti bu’ diyeceklerdi. Aklı başında olan bir politikacı eğer üç adım ötesini göremiyorsa zaten siyaset yapamaz. Biz de ‘Dokunulmazlıkları kaldırın’ kardeşim dedik. Kaldı ki bizim parti programımızda dokunulmazlıkların kaldırılması öngörülmüş. Benim görüşüm değil bu, kurultayın görüşü. Biz de kaldırdık” açıklamasında bulundu.

Parti içi gelişmeler ve adaylığı dönemindeki tartışmalara da değinen Kılıçdaroğlu, “Özgür Bey’le genel başkanlığı devrederken 1, 1,5 saat görüştüm. Siyasette vefa diye bir kavram var, kendi aramızda oturup bu kavram ekseninde daha güzel şeyler yapabilirdik. Kırgınlıklar büyük derecede önlenebilirdi. Partiyi iç tartışmalardan uzak tutabilirdik. Kamuoyunda da vefasızlığa uğradığım yönünde bir algı var. Bu ülke için yapmadığımız şey kalmadı. Askeri, valisi, kaymakamı, İletişim Başkanlığı… Biz ele geçirilen bir devletle, dikta yönetimiyle mücadele ettik. Bütün bunlara rağmen yüzde 48 oy aldık. Bütün bunlar unutuluyor. Her şeyden önce ahlak ve vicdan lazım. Atılmadık iftira kalmadı. Hep içimize attık, hep sustuk” diyerek parti içi dayanışma ve sadakatin önemine vurgu yaptı.

Adaylık Süreci

Kılıçdaroğlu, değişim talebi ve adaylık sürecine ilişkin de önemli açıklamalarda bulundu: “Değişim talebi niçin birdenbire patladı, biliyorum. Ben boşuna demiyorum ki hançerlendik diye. Sağduyu ile partinin yetkili organlarında oturup tartışmak varken niçin bu talep böyle birdenbire patladı? Ben bunları biliyorum ama gereksiz bir tartışmaya zemin hazırlamak istemiyorum. Beraber yola çıktığınız, birlikte mücadele ettiğiniz, kavgayı beraber verdiğiniz, illa sen Cumhurbaşkanı adayı ol diyen arkadaşlar sonra dönüp size tam tersini yaparlarsa ne dersiniz? Bunu vatandaşın takdirine sunayım. Sanki ben zorla cumhurbaşkanı adayı olayım dedim, aklımın ucundan bile geçmiyordu. MYK’da da Parti Meclisi ve Meclis grubunda da sizin mutlaka olmanız lazım denildi, her toplantıda bunlar söylendi. Düne kadar bana aday ol diyen sen değil miydin? Hayatım boyunca dayatma kültüründen gelmediğim için böyle bir şey hiç yapmadım. O günkü anketlerde ben önde çıkıyorum, şimdiki anketlerde başkası çıkıyor. Niye o zaman yapmadınız, söylemediniz?” dedi.

İçindekiler

0
alk_la
Alkışla
0
sevdim
Sevdim
0
k_zg_n
Kızgın
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
be_enmedim
Beğenmedim
Kemal Kılıçdaroğlu Yeniden Adaylık Konusunda Konuştu