Ana Sayfa Türk Dünyası Kıbrıs Barış Harekatı’nın 45. yıl dönümü

Kıbrıs Barış Harekatı’nın 45. yıl dönümü

Kıbrıs Adası’nda Türklerin uğradığı baskı ve zulmü ortadan kaldırmak amacıyla TSK tarafından gerçekleştirilen Kıbrıs Barış Harekatı’nın üzerinden 45 yıl geçti. Bugün Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ve Türk Cumhuriyeti’nde Kıbrıs Barış Harekatı anılıyor. Biz de başta Rauf Denktaş ve Fazıl Küçük olmak üzere edebiyete intikal etmiş kahraman şehitler ve gazilerimize ulu tanrıdan rahmet, hayattaki gazilerimize uzun ömürler diliyoruz. İlelebet yaşa Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti…

- Reklam -

Kıbrıs Barış Harekatı’na zemin hazırlayan gelişmeler 1959’da başladı. Türkiye, İngiltere ve Yunanistan’ın 1959’da imzaladığı Zürih ve Londra anlaşmalarıyla bu ülkelerin garantörlüğünde Türk ve Rum halklarının eşitliğine dayalı Kıbrıs Cumhuriyeti kuruldu.

Rumlara ait silahlı gruplarca 1963’ten itibaren gerçekleştirilen saldırılar sonucu Kıbrıs Türkleri, ülke yönetiminden baskı ve zulümle uzaklaştırıldı. Adayı Yunanistan’a bağlama hedefine ulaşmak isteyen Rumların yürüttükleri saldırılar ve ambargolar 1963-1974 yılları arasında artarak devam etti.

Son Haberler

- Reklam -