Ana Sayfa Türk Dünyası KKTC Başbakanı Ersin Tatar: Türkiye'den Koparılırsak Tehlike Altına Gireriz

KKTC Başbakanı Ersin Tatar: Türkiye’den Koparılırsak Tehlike Altına Gireriz

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Başbakanı Ersin Tatar, Doğu Akdeniz’deki gelişmelere dair konuştu. Başbakan Tatar, “Kıbrıs Türk halkı Türkiye’nin garantörlüğünden asla vazgeçmez, Türkiye’den koparılırsak tehlike altına gireriz.” dedi.

- Reklam -

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Başbakanı Ersin Tatar, 12 Eylül’de TRT Haber’e verdiği röportajda Doğu Akdeniz’deki gelişmeleri anlattı. Başbakan Tatar, “Kıbrıs Türk halkı Türkiye’nin garantörlüğünden asla vazgeçmez” ifadelerine vurgu yaptı.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Başbakanı Ersin Tatar’ın açıklamalarından öne çıkan ifadeleri şöyle:

“Doğu Akdeniz’de Hakimiyet Türkiye’nin”

Doğu Akdeniz’deki hak ve çıkarlarımız çok önemli. Yıllardan beridir bunlar hep tartışılıyor. Ama son bir kaç yıldır Türkiye Cumhuriyeti giderek kararlılığını ortaya koymuştur. Doğu Akdeniz’de, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ile birlikte bütün bu zenginliklerin sahiplenilmesi ulusal menfaat ve çıkarlarımızın pekişmesi bakımından iş birliği içerisindeyiz. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ve Türk halkı bundan tabiki ziyadesiyle memnundur. Uluslararası hukuka, deniz hukukuna, adalete, vicdana baktığımızda hep söylüyoruz bu bölgede hem kıta olarak hem de Doğu Akdeniz’e sahil şeridi olarak hakimiyet Türkiye Cumhuriyetindedir.

Kıbrıs Türk halkı Türkiye’nin garantörlüğünden asla vazgeçmez. Türkiye kendisi söylüyor zaten. Türkiye Cumhuriyet kendi garantörlük hakkından hiçbir zaman vazgeçmeyeceğini kendisi söylemiştir.

“Maraş, Hayalet Şehir Haline Gelmiştir”

46 yılda Maraş hayalet şehir haline gelmiştir. Bizim hükümetimiz ilk gününden bugüne bunu gündeme getirmiştir. Altyapısı yapılmıştır, hukuki düzenlemeleri de hazırdır.

“Tehlike Altına Gireriz”

Bölgesel dengeler gereği Türkiye ile uyumlu çalışmalıyız. Türkiye’den koparılırsak tehlike altına gireriz.”

Son Haberler

- Reklam -