Ana SayfaTürk DünyasıKorbaşılar Adana'da Anıldı

Korbaşılar Adana’da Anıldı

10 Mart Türkistan Milli İstiklal Hareketi ve Korbaşıları Anma Günü nedeniyle Adana’da anma programı yapıldı. Türkistanlılar Derneği tarafından organize edilen program Türkistan Milli İstiklal Hareketi liderlerinden Şir Muhammed Bek’in kabri başında yapıldı. Kovid 19 salgını nedeniyle az sayıda üyenin katılımıyla gerçekleştirilen programda Türkistanlılar Derneği Başkanı Osman Beg tarafından konuşma yapıldı.

- Reklam -

Osman Beg’in konuşması şöyle;

Bugün burada Sovyet Rus yayınlarında ‘’bizleri en çok uğraştıran korbaşı’’ dedikleri Şir Muhammed Bek’in kabri başında Türkistan’ın bağımsızlığı için mücadele eden istiklalcileri anmak için toplanmış bulunuyoruz.

Türkistan’da Rus yayılmacılığının başladığı süreçten itibaren gerek Çarlık döneminde gerekse Sovyet döneminde bağımsızlık için mücadele eden kimseler hakkında kara propaganda yapılmış, mücadeleleri küçümsenmiştir. Ancak 1991 yılında Sovyetler Birliğinin dağılmasından sonra Türkistan için mücadele edenler artık yeni Türk Cumhuriyetlerinde birer kahraman ilan edilmiştir.

Mücadele ettikleri dönemde Ruslar tarafından ‘’basmacı’’ adı ile sanki birer haydutmuş gibi tanıtılan bu kişiler artık ‘’istiklalci’’ adı ile kitaplarda yer bulmaya başlamıştır. Bugün bizler basmacı söylemini kabul etmediğimiz gibi bu konuda yapılan milli çalışmalara elimizden geldiğince destek olmaktayız. Her yıl Şir Muhammed Bek’in vefat ettiği tarihte yaptığımız anma programını bu yıl dünya genelinde gündemi meşgul eden salgından dolayı sadece kabir başında gerçekleştiriyoruz.

Adana’da yaşayan Türkistanlılar olarak 2006 yılından beri toplu şekilde anma programları organize ettik, bu sayede binlerce insan Türkistan ve Türkistan Milli İstiklal Hareketi hakkında bilgi sahibi oldu. Şir Muhammed Bek ve istiklalcilerin torunları olarak onların miraslarına sahip çıkmaya çalıştık ve ‘’Çalışın, birlik olun!’’ söylemlerinin dışına çıkmadık. İstiklalcilik Hareketi için yapılan anmalar ve toplantılar Türkiye- Türkistan ilişkilerinin ilerlemesine sebep olurken Türkistan tarihi ve edebiyatına da katkı sağlamaktadır.

Mustafa Kemal Atatürk’ün Sovyetler Birliği’nin dağılmasını öngörmesi ve Dış Türklere yaklaşılmalı fikri ile önem verdiği topraklar bugün bağımsızlığını kazandı. Bu bağımsızlığın fikri temelleri ceditçilik hareketi ve Türkistan’daki İstiklalcilik hareketi ile atıldı. Bugün bu bağımsızlığa emeği geçen Enver Paşa, Şir Muhammed Bek, Mehmet Emin Bek, İbrahim Lakay gibi milli önderlerimizi rahmetle anıyoruz.

Son Haberler

- Reklam -