1. Haberler
  2. Türk Dünyası
  3. Korbaşılar unutulmadı

Korbaşılar unutulmadı

featured

Türkistan İstiklal Hareketi kahramanları Adana ve Bursa’da düzenlenen etkinliklerde anıldı. 10 Mart Korbaşıları Anma Haftası nedeniyle Adana Türkistanlılar Derneği’nin öncülük ettiği programlardan ilki Adana’da yapıldı.

İlk program Adana’da yapıldı
Program 10 Mart 2020 Salı günü Adana Yüreğir Kültür Merkezinde Türk Ocakları Adana Şubesi ve Çukurova Üniversitesi Türkistan Kültürünü Tanıtma Kulübünün işbirliği ile gerçekleştirildi.

Açılış konuşmaları ile başlayan programda, Türkistanlılar Kültür ve Yardımlaşma Derneği başkanı Osman Beg Türkistan Milli Mücadelesinde dedesi Şir Muhammed Bek’in rolünden bahsederken Türk Ocakları Adana Şubesi başkanı Ömer Volkan Çiçek Türk Dünyası ile ilgili çalışmalara destek olacaklarını söyledi.

Üç oturumda gerçekleşen programda Türkistan Milli Mücadelesi farklı yönleriyle ele alındı. Özbekistan ve Türkiye’nin farklı şehirlerinden katılan konunun uzmanları özellikle bu mücadeleye basmacı adının verilmesinin yanlış olduğunu belirttiler.

Özbekistan’dan akademisyenler geldi
Anma programlarında Özbekistan’dan gelen Prof. Dr. Joliboy Eltazarov ve Prof. Dr. Kahraman Racabov, Türkiye’den de Prof. Dr. Selahittin Tolkun, Ali Bademci, Çağatay Koçar, Doç. Dr. Nurettin Hatunoğlu, Emin Yarımoğlu, Dr. Zebiniso Kamalova ve Dr. İzzetullah Zeki konuşmalar gerçekleştirdi. Konuşmacılar Türkistan Milli İstiklali’nin tarihteki, coğrafyadaki ve edebiyattaki önemini anlattı. Bu mücadeleye basmacı adının verilmesinin yanlış olduğunu belirttiler.

İkinci program Bursa’da

Bursa’daki program 13 Mart 2020 Cuma günü Osmangazi ilçesinde Ördekli Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi. Adana Türkistanlılar Kültür ve Yardımlaşma Derneği ve Osmangazi Belediyesi işbirliği ile Türkistan Milli Mücadelesi ve Korbaşıları Anma paneli düzenlendi. Programa Bursa ve civar illerdeki yüzlerce Türkistanlı öğrenci katıldı.

“Programlar bizi geleceğe dair umutlandırdı”
Adana Türkistanlılar Başkanı Osman Beg Bursa’daki programın kapanış konuşmasında şunları söyledi:

Bu yıl düzenlenen Türkistan Milli İstiklal Mücadelesi ve Korbaşıları Anma Programlarına sağlanan katılım bizi geleceğe dair umutlandırdı. Bir kez daha birlik ve beraberliğimizin çok güçlü olduğunu görmüş olduk. Temennimiz daim olmasıdır. Emeği geçen ve katılan herkese gönülden teşekkür ederim.

0
alk_la
Alkışla
0
sevdim
Sevdim
0
k_zg_n
Kızgın
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
be_enmedim
Beğenmedim
Korbaşılar unutulmadı