Ana Sayfa Gündem Libya Halkından Türkiye'ye Destek: "Türkler Bizi Kurtardı"

Libya Halkından Türkiye’ye Destek: “Türkler Bizi Kurtardı”

MÜSİAD Libya Temsilcisi Murtaza Karanfil, “Şu an Libya’da ‘Türkiye bizi kurtardı’ algısı oluşmuş durumda. Libya halkı, Türkiye hakkında gerçekten büyük bir minnet içinde.” dedi.

- Reklam -

“TÜRKLER BİZİ KURTARDI”

MÜSİAD Libya Temsilcisi Karanfil, Türkiye’nin Libya’da devrimin başladığı ilk günlerden itibaren demokrasiden ve insan haklarından yana tavır aldığını belirtti.

Karanfil, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Devletimiz, darbeci Hafter’e karşılık Birleşmiş Milletler’in tanıdığı ulusal mutabakat hükümetinin yanında yer aldı. Bu konuda küresel güçlerin, ulusal mutabakat hükümetine desteği sadece kağıt üzerinde kaldı. Türkiye’nin siyasi ve askeri desteği ile Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti, Hafter güçleri karşısında büyük bir ilerleme kaydetti. Şu an Libya’da ‘Türkiye bizi kurtardı’ algısı oluşmuş durumda. Libya halkı, Türkiye hakkında gerçekten büyük bir minnet içinde. Libya müftüsünün 20 gün önce yayınladığı bir fetva var; Libya’da bütün devlet yetkililerine ve tüccarlara ithal edeceğiniz ürünler Türkiye’de mevcutsa yurt dışına göndereceğiniz her kuruşun mümkünse Türkiye’ye gönderilmesi, Türkiye’de ticaret yapılmasına dair… Bu teveccühün, Türkiye lehine çevrilerek ticari anlamda adımlar atılması gerektiğini düşünüyoruz.

Nitekim bu konuda, geçtiğimiz günlerde Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti Başkanlık Konseyi Başkanı Fayez Al Sarraj da Cumhurbaşkanımızla bir araya gelerek görüşmelerde bulundu. Pandemi ortamını da göz önüne aldığımızda, önümüzdeki 2 yıl petrol gelirlerinin düşeceğini ve bazı ülkelerin vergisel gelirlere yönelebileceğini ifade edebiliriz. Onun için bizim Libya ile güvenlik anlamında, deniz yetki sahası anlamında iş birliği yaptığımız gibi ürünlerin serbest dolaşımı konusunda da iş birliği yapmamız gerektiğini düşünüyorum. Belki ortak sanayi tesisleri kurarak ortak üretimler yapabiliriz. Özellikle lojistiği, üretim maliyetleri enerji olan kalemleri Libya’da ortak projelerle ‘kazan-kazan’ anlayışıyla gerçekleştirebiliriz.”

Son Haberler

- Reklam -