Ana Sayfa Dünya Lübnan ve İsrail Müzakerelere Başlıyor

Lübnan ve İsrail Müzakerelere Başlıyor

Lübnan ile İsrail arasındaki tartışmalı sınırın belirlenmesine yönelik müzakereler ABD’nin arabuluculuğu ile Birleşmiş Milletler (BM) himayesinde başladı.

- Reklam -

Lübnanlı ve İsrailli heyetler, deniz sınırları anlaşmazlığına dair müzakerelerinin ilk oturumu için sabah saatlerinde iki ülke arasında konuşlu bulunan BM Geçici Görev Gücü (UNIFIL) karargâhına geldi.

BM himayesinde ve ABD arabuluculuğunda başlayan dolaylı müzakerelerin görüşmelerine, iki ülkeyi temsil eden heyetlerin yanı sıra ABD Dışişleri Bakanlığı Orta Doğu Sorumlusu Müsteşar Vekili David Schenker ve BM Lübnan Özel Koordinatörü Jan Kubis katıldı.

AFP, ilk görüşmenin yaklaşık 1 saat sürdüğünü aktardı. Bölgede sıkı güvenlik tedbirleri alan UNIFIL ve Lübnan ordusuna bağlı birliklerin, yoğun devriye gezdikleri gözlendi.

İkinci Tur 28 Ekim’de

AFP, Lübnanlı askeri kaynaklara dayandırarak verdiği haberinde, İlk turun ardından görüşmelerde ikinci turun 28 Ekim’de gerçekleşeceğini aktardı.

Deniz Sahası Sorunu

İki ülke arasındaki sınır ihtilafının çözümü için 2010’dan beri ABD’li yetkililerle süreci yöneten Lübnan Meclis Başkanı Nebih Berri, BM himayesinde İsrail’le hem kara hem deniz sınırlarını belirleme müzakereleri için “çerçeve anlaşmasına” varıldığını duyurmuştu.

Müzakerelerin Lübnan’ın güneyindeki UNIFIL karargâhında yürütüleceğini aktaran Berri, yıllardır sürdürdüğü görevini artık müzakerelerde Cumhurbaşkanı Mişel Avn’ın öncülüğünde Lübnan’ı temsil edecek orduya bıraktığını belirtmişti.

Lübnan Cumhurbaşkanlığı, sınır anlaşmazlığı konusunda İsrail’le yapılacak müzakerelerin ilk aşamasının “teknik ve deniz sahasıyla” sınırlı olacağını açıklamıştı.

Sınır Anlaşmazlığı

Lübnan ile İsrail arasında yaklaşık 860 kilometrekarelik deniz sahası anlaşmazlığı bulunuyor.

İki ülke de bu bölgenin kıta sahanlığında hak iddia ediyor. İsrail, Lübnan hükümetinin lisanslama sürecine başladığı beş bloktan üçünün, İsrail kıta sahanlığı sınır bölgesinde yer aldığını iddia ediyor.

İsrail ayrıca, 87 kilometre uzunluğundaki Lübnan’ın kara sınırında da Şeba Çiftlikleri ile diğer bazı bölgelerdeki işgalini sürdürüyor.

Son Haberler

- Reklam -