1. Haberler
  2. Ekonomi
  3. Memur ve Emekli Maaşlarına Temmuz Ayında Beklenen Zam

Memur ve Emekli Maaşlarına Temmuz Ayında Beklenen Zam

Memur ve Emekli Maaşlarına Temmuz Ayında Beklenen Zam

Türkiye’nin milyonlarca memur ve emeklisi, Temmuz ayında maaşlarına yapılacak zammı merakla bekliyor. Bu zam, 3 Temmuz Çarşamba günü açıklanacak Haziran ayı enflasyon rakamlarıyla netleşecek. Memur ve emekli maaşları, toplu sözleşme ve enflasyon verilerine göre belirlenmekte olup, Mayıs ayında kaydedilen aylık %3,37’lik enflasyon oranı, beş aylık dönem için zam oranının belirlenmesinde önemli bir gösterge oldu.

Beş aylık enflasyon verilerine göre, memur ve emekli maaşlarında %17,38’lik bir artışın gerçekleştiği görüldü. Bu oran, Türkiye İstatistik Kurumu’nun 3 Temmuz’da açıklayacağı Haziran ayı enflasyon verileriyle birlikte güncellenecek. SSK ve Bağ-Kur emeklileri için zam oranı ise Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) verilerine göre şekilleniyor. Beş aylık dönemde SSK ve Bağ-Kur emeklileri için maaş zammı %22,72 olarak belirlendi ve Haziran ayı enflasyonunun bu orana etkisiyle bir güncelleme bekleniyor.

Sosyal Güvenlik Başuzmanı İsa Karakaş, TRT Haber’de yaptığı değerlendirmede, memur ve memur emeklileri için Temmuz ayında beklenen maaş zammının %20 ile %21 arasında olmasının beklendiğini ifade etti. Ayrıca, Merkez Bankası’nın beklenti anketlerine göre, SSK ve Bağ-Kur emeklileri için altı aylık enflasyon beklentisinin Haziran ayı genel gidişatına bağlı olarak %25 ile %26 civarında olabileceği tahmin ediliyor.

0
alk_la
Alkışla
0
sevdim
Sevdim
0
k_zg_n
Kızgın
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
be_enmedim
Beğenmedim
Memur ve Emekli Maaşlarına Temmuz Ayında Beklenen Zam
Yorum Yap