Ana SayfaDiğerEkonomiMerkez Bankası Başkanından 'Faiz' Açıklaması

Merkez Bankası Başkanından ‘Faiz’ Açıklaması

Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu faiz hakkında açıklama yaptı  Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu “Enflasyonda kalıcı düşüş oluşana kadar politika faizini enflasyon üzerinde tutmaya devam edeceğiz” sözlerini söyledi.

- Reklam -

Kavcıoğlu, TCMB 89. Hesap Dönemi Olağan Genel Kurul Toplantısı’nın açılışında konuştu. Kavcıoğlu toplantıda ağırlıklı olarak, enflasyon ve halen yüzde 19 düzeyinde olan faiz politikalarına ile ilgili açıklamalarda bulundu. Yüzde 5 enflasyona bağlı kalacaklarını söyledi.

Kavcıoğlu “Merkez Bankasının Kanun ile belirlenmiş görev ve yetkiler çerçevesinde, enflasyonda kalıcı düşüşü sağlama temel hedefi doğrultusunda para politikası araçlarını etkin bir şekilde kullanmaya devam edecektir. Fiyat istikrarı şeklinde tanımlanmış ve Hükümetimizle birlikte belirlenmiş olan orta vadeli enflasyonu yüzde 5 seviyesine indirme hedefine sıkı sıkıya bağlıyız. Bu hedefe ulaşmak için para politikası araçlarını uygun bir şekilde kullanacağız. Ocak Enflasyon Raporu’nda ortaya koyduğumuz orta vadeli çerçeveyle uyumlu şekilde 2023 yılında enflasyonu yüzde 5’e indirmek ve bu seviyeyi kalıcı kılmak konusunda kararlı olduğumuzun altını çizmek isterim. Hedeflediğimiz düşük enflasyon ortamının sürdürülebilir büyüme ve istihdam artışı için bir ön koşul olduğunun farkındayım. Kurumsallığımız, güçlü analiz kapasitemiz ve üzerimize düşen sorumluluğun bilinciyle, bu hedefe varmak için kararlı ve azimli bir tutum içerisinde olacağız.” açıklamasını yaptı.

Kavcıoğlu, hükümet tarafından açıklanan ekonomik reform paketinde öngörülen kazanımların gelecek dönemde hayata geçirilmesinin, güveni ve istikrarı pekiştirerek hem enflasyonda kalıcı düşüş hem de sürdürülebilir büyüme için kritik öneme sahip olacağını söyledi.

Merkez Bankası’nın 1 Nisan’da yerli ve yabancı yatırımcılara ‘Makroekonomik görünüm ve para politikası’ başlığıyla video konferans yöntemiyle bir sunum gerçekleştirmesi gerçekleştirecek.

Son Haberler

- Reklam -