Merkez Bankası Faiz Kararını Açıkladı: Yüzde 30 Oldu

Merkez Bankası Faiz Kararını Açıkladı: Yüzde 30 Oldu

Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan liderliğindeki Para Politikası Kurulu (PPK), bugün yaptığı toplantıda politika faizini 500 baz puan artırarak yüzde 30’a yükseltti. Bu kararla birlikte Merkez Bankası, seçimden sonra üst üste dördüncü kez faiz arttırmış oldu. Merkez Bankası, enflasyonun yıl sonunda tahmin aralığının üst sınırına yakın seyredeceğini belirterek, parasal sıkılaştırma sürecinin devamına karar verdiğini açıkladı.

Merkez Bankası’nın faiz kararı, piyasalar tarafından yakından takip ediliyordu. Anketlere göre, ekonomistlerin büyük çoğunluğu Merkez Bankası’nın faizi 500 baz puan artıracağını öngörüyordu. Merkez Bankası, haziran ayında 650 baz puan, temmuz ayında 250 baz puan ve ağustos ayında da 750 baz puanlık faiz artışları yapmıştı. Son kararla birlikte seçimden sonraki toplam faiz artışı 2150 baz puan (yüzde 21,5) oldu.

Merkez Bankası’nın faiz kararı sonrası dolar/TL kuru 27 TL seviyesinin üzerine çıkarken, euro/TL kuru da 28,75 TL seviyesine yükseldi. Gram altın fiyatı ise 1695 TL civarında işlem görüyor.

Merkez Bankası’nın faiz kararı ile ilgili açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

“Kurul, dezenflasyonun en kısa sürede tesisi, enflasyon beklentilerinin çıpalanması ve fiyatlama davranışlarındaki bozulmanın kontrol altına alınması için parasal sıkılaştırma sürecinin devamına karar vermiştir. Enflasyon temmuz ve ağustos aylarında öngörülenin üzerinde gerçekleşmiştir. Yurt içi talepteki güçlü seyir ve hizmet fiyatlarındaki katılık devam ederken, petrol fiyatlarındaki artış ve enflasyon beklentilerinde süregelen bozulma enflasyonda ilave yukarı yönlü baskı oluşturmaktadır. Bu unsurlar, enflasyonun yıl sonunda Enflasyon Raporu’ndaki (Rapor) tahmin aralığının üst sınırına yakın seyredeceğine işaret etmektedir. Son dönemde etkili olan ücret ve kur kaynaklı maliyet yönlü baskılar ile vergi düzenlemelerinin ise enflasyona önemli ölçüde yansıdığı ve aylık enflasyonun ana eğiliminde düşüşün başlayacağı değerlendirilmiştir. Kurul, parasal sıkılaştırma adımlarının etkisiyle, dezenflasyonu 2024 yılında Rapor’daki patika ile uyumlu şekilde tesis etmekte kararlıdır. Doğrudan yabancı yatırımlar, dış finansman koşullarındaki iyileşme, rezervlerde süregelen artış, turizm gelirlerinin cari işlemler hesabına desteği ve Türk lirası varlıklara yurt içi ve yurt dışı talebin artmaya başlaması fiyat istikrarına güçlü katkıda bulunacaktır. Politika faizi, enflasyonun ana eğilimini geriletecek ve enflasyonu orta vadede yüzde 5 hedefine ulaştıracak parasal ve finansal koşulları sağlayacak şekilde belirlenecektir. Enflasyon görünümünde belirgin iyileşme sağlanana kadar parasal sıkılaştırma gerektiği zamanda ve gerektiği ölçüde kademeli olarak güçlendirilecektir. Kurul, mevcut mikro- ve makroihtiyati çerçeveyi, piyasa mekanizmalarının işlevselliğini artıracak ve makro finansal istikrarı güçlendirecek şekilde sadeleştirmektedir. Sadeleşme süreci, etki analizleri dikkate alınarak kademeli olarak devam edecektir. Bu kapsamda, Türk lirası mevduat payının artırılmasına yönelik düzenlemeler parasal aktarım mekanizmasını güçlendirmektedir. Kurul, faiz artırımının yanı sıra, parasal sıkılaştırma sürecini destekleyecek seçici kredi ve miktarsal sıkılaştırma kararları almayı sürdürecektir. Enflasyon ve enflasyonun ana eğilimine ilişkin göstergeler yakından takip edilecek ve Kurul, fiyat istikrarı temel amacı doğrultusunda elindeki tüm araçları kararlılıkla kullanmaya devam edecektir. Kurul, kararlarını öngörülebilir, veri odaklı ve şeffaf bir çerçevede almaya devam edecektir.”

Merkez Bankası Faiz Kararını Açıkladı: Yüzde 30 Oldu