Ana Sayfa Gündem Milli Füzemiz Atmaca'nın İlk Atışı Yapıldı

Milli Füzemiz Atmaca’nın İlk Atışı Yapıldı

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Deniz Teknik Komutanı Tümamiral Ahmet Çakır, “Atmaca gemisavar füzesi” olarak da adlandırılan Atmaca güdümlü mermisinin ilk atışlarının yapıldığını belirterek, “Önümüzdeki sene gemi platformundan atışlar gerçekleştirilecek.” dedi.

- Reklam -

ODTÜ Kültür ve Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilen 8. Deniz Sistemleri Semineri’ne katılan Tümamiral Ahmet Çakır yaptığı konuşmada, ”Geçmişte kendi mühendisine, işçisine olan güven eksikliğinin bu dönemde ortadan kalkmasıyla savunma sanayisinin adeta şahlandığını ve gelecekte uluslararası alanda önemli bir oyuncu haline geleceğini söyledi. Türkiye’nin gemi dizayn ve entegrasyonunda dışa bağımlı olmaktan çıktığına işaret eden Çakır, deniz sistemlerinde birçok teknolojinin millileştirildiğini, bu yöndeki çalışmaların devam ettiğini bildirdi.”

Tümamiral Ahmet Çakır ayrıca, güdümlü mermide kısa zamanda ulaşılan hedeflerin Türkiye’nin bu konuda da uluslararası alanda lider ülkelerden biri olacağını gösterdiğini vurgulayarak, sözler,ne şöyle devam etti: “Atmaca projesini hepimiz yakından takip ediyoruz, ilk atışları yapıldı. Önümüzdeki sene gemi platformundan atışlar gerçekleştirilecek. Harpoon’un yerine koymayı planladığımız Atmaca güdümlü mermisinin Harpoon’dan daha üstün kabiliyetli, uzun menzilli, daha üstün yeteneklere sahip bir mermi olmasını amaçlıyoruz. Bundan da kuşkum yok, en kısa zamanda gerçekleştireceğiz.”

Deniz sistemlerinde elde edilen başarıların milli tank ve milli muharip uçak hamlelerinde önemli rol oynadığını söyleyen Çakır, yerli firmaların yabancı ülkelerde gemi tasarlayıp inşa edebilir hale geldiğini sözlerine ekledi.

 

- Reklam -
- Reklam -

Son Haberler

- Reklam -