1. Haberler
  2. Ekonomi
  3. Moskova Borsası’nda TL’ye talep artıyor

Moskova Borsası’nda TL’ye talep artıyor

featured

Rusya’nın en büyük borsası Moskova Borsası’nda Türk Lirası’na yönelik talebin 2022’de geçen yıla kıyasla 17 kat arttığı bildirildi.
Rusya’da dost ülke para birimlerine yönelik talep artarken, Türk Lirası’na talepte ise 17 kata kadar artış yaşandı.

Moskova Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Yuriy Denisov, başkent Moskova’da gazetecilere yaptığı açıklamada, ülkede dost ülkelerin para birimlerine yönelik talebin hızla arttığını söyledi.

Söz konusu para birimlerinin payının Moskova Borsası’nda bu yıl 70 kat arttığını vurgulayan Denisov, “Yuan’a talep 41 kat artarken, Türk Lirası’na talep 17 kat, Kazak tengesine 13 kat arttı. Doların spot piyasadaki payı ise yarı yarıya azaldı.” dedi.

Euronun payının da arttığını belirten Denisov, bunun nedeni olarak Rusya ile Avrupa arasındaki ticari ilişkilerin sürmesine işaret etti.

Denisov, 2023’te Moskova Borsası’nda Birleşik Arap Emirlikleri, Azerbaycan ve Mısır gibi Rusya’nın önemli ticaret ortaklarına ait para birimleriyle de işlemlerin başlayacağını söyledi.

Rusya’da bankalar ve şirketler yaptırımlar nedeniyle dolardan uzaklaşırken, ticarette başta yuan olmak üzere dost ülkelerin para birimleri kullanımı yaygınlaşıyor.

Rusya Merkez Bankası da rezervlerinde değerlendirmek için Türk Lirası, yuan ve rupi satın alınmasına yönelik çalışmalar yapıldığını bildirmişti.

0
alk_la
Alkışla
0
sevdim
Sevdim
0
k_zg_n
Kızgın
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
be_enmedim
Beğenmedim
Moskova Borsası’nda TL’ye talep artıyor