1. Haberler
  2. Ekonomi
  3. Motorine Büyük Zam Kapıda

Motorine Büyük Zam Kapıda

Motorine Büyük Zam Kapıda

Sektör kaynaklarından alınan son bilgilere göre, Türkiye’de 20 Ocak Cumartesi günü saat 00.00 itibarıyla motorin fiyatlarına 1 ile 1,15 Türk Lirası arasında bir zam yapılması bekleniyor. Bu zamın uygulanmasıyla birlikte, motorinin litre fiyatı ülke genelinde 40 Türk Lirasını aşacak seviyelere ulaşacak.

Bu zamda etkili olan başlıca faktörler arasında döviz kurlarındaki yükseliş ve Özel Tüketim Vergisi’ndeki (ÖTV) artış yer alıyor. Dolar kurunun sürdürdüğü yükseliş trendi ve otomatik olarak uygulanan ÖTV artışları, son zamanlarda akaryakıt fiyatlarındaki artışların temel nedenleri olarak öne çıkıyor.

Haberin hazırlandığı sıralarda dolar/TL kuru 30,19 seviyelerinden işlem görmekteydi.

Bu arada, İstanbul Anadolu yakasındaki güncel akaryakıt fiyatları ise şöyle belirlenmiş durumda: Benzinin litresi 36,82 TL, motorinin litresi 39,03 TL ve otogazın litresi ise 20,00 TL olarak kaydedilmiştir. Bu fiyatlar, beklenen zammın ardından daha da yükselecek. Bu durum, sürücüler ve genel olarak tüketiciler üzerinde önemli bir ekonomik etki yaratacak ve ülkenin enerji maliyetlerinde önemli bir artışa yol açacak.

0
alk_la
Alkışla
0
sevdim
Sevdim
0
k_zg_n
Kızgın
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
be_enmedim
Beğenmedim
Motorine Büyük Zam Kapıda
Yorum Yap