Ana Sayfa Dünya Mustafa Akıncı: "Bu Yol Ancak Birlikte Yürünürse Bizi Çözüme Ulaştırır"

Mustafa Akıncı: “Bu Yol Ancak Birlikte Yürünürse Bizi Çözüme Ulaştırır”

- Reklam -

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Mustafa Akıncı, 11 Nisan’da tekrar başlayacak müzakereler hakkında önemli açıklamalarda bulundu.

- Reklam -

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti  Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Lapta Belediyesi tarafından düzenlenen Ayrelli Festivali’ne katıldı. Festivalde konuşan Akıncı, 11 Nisan’da iyi niyetlerle yeniden başlanacak müzakere döneminde, Birleşmiş Milletler’e (BM) önemli bir görev düştüğünü vurgulayarak “Hem iki taraf, hem de üç garantör ülke arasında çok ciddi bir mekik diplomasi yürütülmelidir. Hakemlik ve yazılı resmi öneri istemiyoruz. Köprü kurucu düşünce ve öneri istiyoruz. BM yetkilileri tarafsız kalıp eşitliği gözeterek yardımcı olacak anlayışlar geliştirebilirler.” ifadesini kullandı.

Duraklayan müzakere sürecinin ardından 11 Nisan Salı gününden itibaren Kıbrıs müzakerelerinde yeni bir dönemin başlayacağını belirten Cumhurbaşkanı Akıncı, Rum meclisinin 10 Şubat’ta aldığı “Enosis referandumunun okullarda kutlanması” kararına Kıbrıs Türk halkının bir bütün olarak karşı çıkmasının önemine işaret etti.

“Bu Yol Birlikte Yürünürse Sonuç Alınabilir”

AA’da yer alan habere göre; Cumhurbaşkanı Akıncı, Rum meclisinin 7 Nisan’da bir adım atarak bu yanlıştan döndüğünü anımsatarak “Nasıl ki yanlışı gördük, atılan bu doğru adımı görmek ve göstermek de gerekir. Yeni müzakere sürecinde tek taraflı adımlar atmamızı kimse beklemesin. Bu yol birlikte yürünürse sonuç alınabilir. Bu yol ancak birlikte yürünürse bizi çözüme ulaştırır.” değerlendirmesinde bulundu.

Akıncı, nisan ve mayıs aylarında bir çerçeveyi ortaya çıkarmanın mümkün olduğunu belirterek müzakerelerde bir çerçevenin ortaya çıkması halinde içini doldurmanın da daha kolay hale gelebileceğini ifade etti.

Kıbrıs Türk tarafı olarak, 11 Nisan’da başlayacak yeni dönemde iyi niyetle ve iki bölgeli, iki toplumlu, siyasal eşitliğe dayalı federal bir çözüm yönünde adımlar atılacağına işaret eden Akıncı, Rum tarafının da yeni dönemde müzakerelere federalizmin temel felsefesine bağlı kalarak gelmesinin önemini vurguladı.

Akdeniz’deki Doğal Kaynakların Durumu

Güney Kıbrıs yetkililerinin temmuz ayının ilk haftalarında doğalgaz kazılarının başlayacağını açıkladığını anımsatan Cumhurbaşkanı Akıncı, “Eğer çözüm olmadan kazılar başlarsa iş birliği yapabileceğimiz yerde yeni gerginlikler, yeni zıtlaşmalar söz konusu olabilir. Biz yeni gerginlikler ve yeni çatışma alanları değil, iş birliği ve zenginliklerden ortaklaşa yararlanmak istiyoruz. Bunun için de çözüm gereklidir” dedi.

- Reklam -

Son Haberler