1. Haberler
  2. 3. Sayfa
  3. Öğretmenden Down Sendromlu Öğrenciye Şiddet

Öğretmenden Down Sendromlu Öğrenciye Şiddet

Öğretmenden Down Sendromlu Öğrenciye Şiddet

Ankara’da, Kahramankazan ilçesinde yer alan bir özel eğitim okulundaki trajik bir olay kamuoyunun gündemine oturdu. Özel Eğitim Uygulama Okulu’nda, down sendromlu bir öğrenci olan 17 yaşındaki Berat Ü., öğretmeni Mücahit Mert Hepgümüş tarafından fiziksel şiddete maruz kaldı. Olay, okulun güvenlik kameraları tarafından kaydedildi.

24 Mayıs’ta meydana gelen bu üzücü olay sonrası, Berat’ın annesi Serap C., oğlunun vücudunda morluklar fark etti. Berat, annesine bu yaraların öğretmeni tarafından yapıldığını belirtti. Anne, okula giderek durumu yetkililere bildirdi ve ısrarları üzerine güvenlik kamerası kayıtları incelendi. Görüntüler, Berat’ın öğretmeni tarafından yerlerde sürüklendiğini ve tekmelendiğini açıkça gösteriyordu.

Olayın şahidi olan ve aynı zamanda faillerden biri olan öğretmenin eşi Z.H., olay esnasında eşinin yaptıklarına kayıtsız kaldı. Serap C., oğlu adına hukuki süreci başlatmak üzere avukat Çiğdem Tan ile iletişime geçti. Avukat Tan, daha önce de Berat’ın gözünde morluklar tespit edildiğini fakat okulun hiçbir sorumluluk kabul etmediğini ifade etti. Tan, bu tür şiddetin hiçbir şekilde kabul edilemeyeceğini, özellikle bir öğretmen tarafından yapılanın kabul edilemez olduğunu vurguladı.

Kahramankazan Cumhuriyet Savcılığı tarafından hazırlanan iddianamede, öğretmenin ‘basit yaralama’ suçundan yargılanması talep edildi, ancak savcılık bu suçun ağırlaştırılmış bir şekilde değerlendirilmesini istedi. İddianame, Kahramankazan 2’nci Asliye Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi ve dava süreci başlatıldı. Öğretmen, 24 Haziran’da hakim karşısına çıkacak.

0
alk_la
Alkışla
0
sevdim
Sevdim
0
k_zg_n
Kızgın
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
be_enmedim
Beğenmedim
Öğretmenden Down Sendromlu Öğrenciye Şiddet