Özbekistan’dan AB’ye konteyner treni seferleri başladı

featured

Özbekistan Orta Koridor üzerinden Avrupa Birliği (AB) ülkelerine ilk defa konteyner treni seferlerini başlattı.
Özbekistan Devlet Demiryolları, konteyner taşımacılığı yapan “Öztemiryolkonteyner” devlet işletmesinin Orta Koridoru kullanarak Türkmenistan, Azerbaycan ve Gürcistan toprakları üzerinden Avrupa’ya ilk konteyner trenini gönderdiğini bildirdi.

Açıklamada, ilk konteyner treninin 16 Aralık’ta Bulgaristan’ın Burgaz Limanı’na doğru yola çıktığı, kargo treninin 46 vagon ve 91 konteynerden oluştuğu belirtildi.

Konteyner treninin Özbekistan-Türkmenistan-Azerbaycan-Gürcistan -Bulgaristan/Avrupa güzergahı boyunca 4 bin kilometreden fazla yol kat edeceği aktarılan açıklamada, bu kargo treni seferlerinin başlatılmasında Türkmenistan, Azerbaycan ve Gürcistan’ın ilgili şirketlerinin de destek verdiği vurgulandı.

Aralık başında, Özbekistan Demiryolları işletmesi Kazakistan ve Rusya üzerinden Litvanya’ya da konteyner treni seferi başlatmıştı.

Denizlere ulaşmak için en az iki ülke topraklarından geçmek zorunda olan Özbekistan, farklı güzergahlar üzerinden kara yolu ve demir yolu taşımacılığını geliştirmeyi amaçlıyor.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Özbekistan’dan AB’ye konteyner treni seferleri başladı