1. Haberler
  2. Ekonomi
  3. Rusya’nın en büyük bankası Avrupa’dan çekildi

Rusya’nın en büyük bankası Avrupa’dan çekildi

featured

Rusya’nın en büyük bankası Avrupa’dan çekildi. Sberbank’tan yapılan yazılı açıklamada, şirketin Avrupa’daki şubelerinde “olağanüstü” bir nakit çıkışının yaşandığına işaret edildi.

Şirket çalışanlarına ve şubelerine yönelik tehditlerin de yaşandığı belirtilen açıklamada, Sberbank’ın mevcut durumda Avrupa pazarından çekilme kararı aldığı bildirildi.

FMA’dan yapılan açıklamada, Sberbank Europe AG’nin, mevduat sıkıntısı nedeniyle batma olasılığının yüksek olduğu konusunda uyarıda bulunan ECB’nin talimatıyla kapatıldığı belirtildi.

Açıklamada, ECB’nin, 28 Şubat’ta Sberbank Europe AG’nin jeopolitik gelişmeler ve büyük likidite çıkışları (mevduat) nedeniyle ekonomik sıkıntılar içinde olduğu ve iflas edebileceğini belirlediği hatırlatılarak, bunun, ECB’nin Tek Tasfiye Kurulu’nu (SRB), Sberbank Europe AG’nin faaliyetlerine moratoryum uygulamaya sevk ettiği kaydedildi.

Banka’da iflas işlemlerini yönetmek için bir kayyum atandığı bildirilen açıklamada, banka müşterilerinin 100 bin avroya kadar mevduat garantisinin olduğu bildirildi.

FMA’nın Sberbank Europe AG’nin kapatılmasına yönelik açıklaması, moratoryumun sona ermesinden bir saat önce yapıldı.

AB ve Washington yönetimi, Sberbank dahil olmak üzere Rusya’nın büyük bankalarına Moskova’nın Ukrayna’ya saldırısı nedeniyle SWIFT sisteminden çıkarılma dahil olmak üzere çeşitli yaptırımlar uygulama kararı almıştı.

Daha fazla haber için : www.sabithaber.com

0
alk_la
Alkışla
0
sevdim
Sevdim
0
k_zg_n
Kızgın
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
be_enmedim
Beğenmedim
Rusya’nın en büyük bankası Avrupa’dan çekildi
Yorum Yap