Ana Sayfa Gündem Sakarya Üniversitesi'nden Anayasa Mahkemesi Ve Sözde "Barış Akademisyenleri"ne Kınama

Sakarya Üniversitesi’nden Anayasa Mahkemesi Ve Sözde “Barış Akademisyenleri”ne Kınama

Geçtiğimiz günlerde Anayasa Mahkemesi’nin sözde “Barış Akademisyenleri”nin açıkladığı bildirinin “ifade özgürlüğü” kapsamında değerlendirilmesi gerektiğini açıklar nitelikteki kararından sonra 1071 akademisyen bunun kabul edilemez olduğunu açıklamıştı.

- Reklam -

İLGİLİ HABER  Anayasa Mahkemesi İnternet Sitesi Üzerinden Açıkladı

Anayasa Mahkemesi’ne tepkiler çığ gibi büyürken Sakarya Üniversitesi Rektörlüğü de bir açıklama yayınladı. Bildiride bu kararın kabul edilemez olduğu belirtildi.

İLGİLİ HABER  Anayasa Mahkemesi'nin Sözde "Barış Akademisyenleri" Kararına Tepkiler Çığ Gibi Büyüyor

Sakarya Üniversitesi Rektörlüğü açıklamasının tam metni:

İLGİLİ HABER  Sakarya Üniversitesi Yemekhanesine 1 Yılda Yüzde 75 Zam

KAMUOYU DUYURUSU

Anayasa Mahkemesi’nin 26.07.2019 tarih ve 2018/17635 Sayılı kararına konu olan sözde “Barış Bildirisi”, muhteviyatı itibariyle terörle arasına mesafe koymadığı gibi açıkça terör örgütünün söylemlerinin basmakalıp taşıyıcılığını da yapmaktadır. Söz konusu bildiri “Devletin başta Kürt halkı olmak üzere tüm bölge halklarına karşı gerçekleştirdiği katliam ve uyguladığı bilinçli sürgün politikasından…” ifadesinde olduğu gibi tüm tarihimizi mahkûm edici ifadeler barındırmakta ve terör propagandası yapmaktadır.

Anayasa mahkemesi bireysel başvuru sonucunda vermiş olduğu kararda bildirinin terörle arasına mesafe koymamasına ve içeriğine ilişkin atıflarda bulunmakla beraber ifade özgürlüğünün ihlali kararı vermiştir. Hâlbuki milletimizin güvenlik kaygısını dikkate almayan ifade özgürlüğü arayışının retorik olmaktan öteye geçmesi mümkün değildir. Zaten uluslararası hukuk ve insan hakları belgelerinin tamamı şiddete çağrı, terör propagandası ve suç işlemeye tahrik gibi fiilleri ifade hürriyeti kapsamında değerlendirmemektedir.

Binaenaleyh sözde “Barış Bildirisi”, terör örgütünün şiddet ve tehdit içeren yöntemlerini meşru gösterdiği, övdüğü ve bu yöntemlere başvurmayı teşvik niteliği taşıdığından Anayasa Mahkemesi’nin verdiği ‘ifade özgürlüğünün ihlal edildiği’ kararını yerinde ve doğru bulmak mümkün değildir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

 

Son Haberler

- Reklam -