Ana Sayfa Dünya Saldırı Tesadüfi Değil! İşte Tüm Gelişmeler…

Saldırı Tesadüfi Değil! İşte Tüm Gelişmeler…

- Reklam -

Rusya’nın St. Petersburg kentinde metrosunda bir patlama meydana geldi. Patlamada 11 kişi yaşamını yitirdi, 45 kişi yaralandı. Patlama yaşandığı sırada St. Petersburg’da olan Rusya Devlet Başkanı Putin, ‘terörizm de dahil’ tüm ihtimallerin değerlendirildiğini açıkladı.

- Reklam -

Rus ‘Alfa’ Terörle Mücadele Timi Gazileri Derneği Başkanı Sergey Gonçarov, Rusya’nın St. Petersburg metrosundaki patlamanın planlı bir saldırı olduğunu öne sürdü.

Gonçarov, yaptığı açıklamada olayı değerlendirdi.

‘OLAY TESADÜF DEĞİL’

Gonçarov, şunları kaydetti: “Tren vagonundaki hasara ve ölü sayısına bakılırsa, bunun belli amaçla hazırlanan bir saldırı olduğunu söyleyebiliriz. İkincisi, patlamadan hemen önce güvenlik güçlerinin aldığı çok sayıda bomba ihbarı dikkat çekiyor. Belli ki saldırıyı organize edenler istihbarat, polis ve metro güvenliğinin gücünü ve araçlarını bölmeye çalıştı. Üçüncüsü de, beni kabaca böyle bir açıklamaya kışkırtan siyasi bir durum söz konusu: Saldırının yapıldığı sıralarda Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin St. Petersburg’daydı. Sanırım bu saldırı bir tesadüf değil.”

‘İNSANLARIN TÜNELE DOLUŞMASI HEDEFLENİYORDU’

Patlamanın trenin orta vagonunda gerçekleştiğine dikkat çeken Gonçarov, “Saldırganlar, patlamanın tünelin içinde gerçekleşmesi durumunda trenin durmasını ve insanların tünele doluşmasını bekliyordu. Daha önce Moskova ve Avrupa’nın diğer kentlerinde yaşandığı gibi” dedi.

Saldırıyla ilgili gün içinde yaşanan tüm gelişmeler ise şu şekilde:

22:50 TÜRKİYE’NİN MOSKOVA BÜYÜKELÇİLİĞİ’NDEN TAZİYE MESAJI

Türkiye’nin Moskova Büyükelçiliği St.Petersburg’ta yaşanan terör saldırısını şiddetle kınadıklarını ifade ederek Rusya halkına taziyede bulundu.

Elçilik resmi facebook sayfasından yapılan açıklama şöyle denildi: “Rusya’nın St. Petersburg kentinde bugün metroda meydana gelen patlama neticesinde çok sayıda can kaybı yaşandığı üzüntüyle öğrenilmiştir. Terörün her türlüsüne karşı olduğunu defaatle açıklamış bir ülke olarak bu alçak terör saldırısını şiddetle kınıyoruz. Hadisede hayatlarını kaybedenlerin kederli yakınlarına, Rus yönetimine ve dost Rus halkına en içten taziyelerimizi iletiyor, yaralılara acil şifalar diliyoruz.”

22:45 St. Petersburg’taki patlamanın ardından Moskova metrosundaki güvenlik önlemleri sıkılaştırıldı.

22:30 ‘İNTİHAR BOMBACISI OLABİLİR’

Rusya Federal Soruşturma Komitesi, St. Petersburg metrosuna saldırıyı intihar bombacısının gerçekleştirmiş olabileceğini açıkladı.

22:27 ÖLÜ SAYISI 11’E YÜKSELDİ

Rusya Ulusal Terörle Mücadele Komitesi, metrodaki patlamada 11 kişinin öldüğünü, 45 kişinin de yaralandığını açıkladı.

22:10 ‘AMAÇLARI DIŞ POLİTİKANIN DEĞİŞMESİNİ SAĞLAMAK’

“Alfa” Terörle Mücadele Timi Gazileri Derneği Başkan Yardımcısı Aleksey Filatov, teröristlerin amacının insanları korkutmak ve yarına olan güveni sarsmak olduğunu belirterek, “Ayrıca devletin dikkatini dış sorunlardan iç sorunlara çevirmesini sağlamayı amaçlıyorlar. Bu durumda en önemlisi panik yapmamak. Panik yapılmadığında teröristlerin motivasyonu kayboluyor. Teröristlerin her zaman amacı insanlar arasında korku tohumlarını ekmek, medyayı heyecanlandırmak, hükümeti öncelikle dış politikayı değiştirmeye zorlamak” dedi.

21.59 MERKEL: BARBARCA BİR EYLEM

Rusya’ya taziyelerini sunan Almanya Başbakanı Angela Merkel, patlamayı ‘barbarca bir eylem’ olarak niteledi.

21.55 FRANSA, ULAŞIMDA GÜVENLİĞİ ARTIRIYOR

Fransa, St. Petersburg saldırısının ardından toplu taşımalarda güvenliği yeniden artırma kararı aldı.

İçişleri Bakanlığı, başkent Paris ve çevresinde güvenliğin artırıldığını açıkladı.

21.42 BAKAN ÇAVUŞOĞLU’NDAN RUSÇA TAZİYE

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, St. Petersburg’daki patlamanın ardından Rusça taziye mesajı yayımladı.

Çavuşoğlu, mesajında “St. Petersburg’da çok sayıda kişinin öldüğü saldırıyı kınıyoruz. Rus halkına taziyelerimi sunuyorum” dedi.

21.34 AP BAŞKANI TUSK’TAN RUSÇA TAZİYE MESAJI

Avrupa Konseyi Başkanı Donald Tusk, St. Petersburg metrosunda gerçekleşen patlamayla ilgili Twitter hesabından Rusça taziye mesajı yayımladı.

Mesajda, “Düşüncelerim, St. Petersburg metrosundaki patlamanın kurbanları, akrabaları ve yakınlarıyla birlikte” denildi.

21.24 ‘OLAY PLANLI BİR SALDIRIDIR’

Rus ‘Alfa’ Terörle Mücadele Timi Gazileri Derneği Başkanı Sergey Gonçarov, Rusya’nın St. Petersburg metrosundaki patlamanın planlı bir saldırı olduğunu ifade etti.

20.59 TRUMP: ST. PETERSBURG’DAKİ OLAY KORKUNÇ

ABD Başkanı Donald Trump,St. Petersburg’daki patlamaya dair açıklama yaptı. Trump, patlamayı ‘korkunç bir olay’ olarak niteledi.

20.42 APPLE’DAN RUSÇA TAZİYE MESAJI

Apple CEO’su Tim Cook, St. Petersburg’da gerçekleşen patlamayla ilgili olarak Twitter hesabından Rusça bir taziye mesajı yayımladı. Cook, “St. Petersburg’daki trajedinin etkilediği herkese samimi taziyelerimi sunuyorum” dedi.

20.37 BM GENEL SEKRETERİ GUTTERES: FAİLLER CEZALANDIRILMALI

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, St. Petersburg’daki patlamaya ilişkin açıklama yayımladı.

Gutteres, açıklamada şunları kaydetti: “St. Petersburg’daki saldırının failleri ve bunu planlayanlar, adalet önüne çıkarılmalıdır.”

20.30 ÜLKE ÇAPINDA GÜVENLİK ARTIRILIYOR

Rusya Ulaştırma Bakanlığı, ülke çapında terör karşıtı güvenlik önlemlerinin artırılması emrini verdi.

Ulaştırma Bakanı Maksim Sokolov, patlamada ölenlerin yakınlarına taziyelerini sundu.

20.24 RUS HALKI, METRO İSTASYONU ÖNÜNDE ÇİÇEK BIRAKIYOR

St. Petersburg’daki patlamanın ardından kent sakinleri, Sennaya Ploşad metro istasyonu önüne çiçek bırakıp mum yakıyor.

20.20 CHP GENEL BAŞKANI KILIÇDAROĞLU’NDAN TAZİYE MESAJI

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Rusya’nın St. Petersburg kentinde metroda yaşanan patlamaya ilişkin bir mesaj yayımladı.

Kılıçdaroğlu, Twitter hesabından paylaştığı mesajda, “Teröre karşı tüm ülkeler ortak bir duruş sergilemeli. Rusya’da gerçekleşen terör saldırısını kınıyor ve Rus halkına başsağlığı diliyorum.” ifadesini kullandı.

20.14 UKRAYNA’DAN TAZİYE MESAJI

Ukrayna Dışişleri Bakanı Pavlo Klimkin, St. Petersburg patlamasında ölenlerin yakınlarına taziyelerini sunup, yaralananlara da acil şifalar diledi.

Klimkin, patlamadan herhangi bir Ukrayna vatandaşının etkilenip etkilenmediğini araştırdıklarını ifade etti.

20.08 PATLAMANIN ARDINDAN 1.200 KİŞİ TAHLİYE EDİLDİ

Rusya Acil Durum Bakanlığı, St. Petersburg’daki patlamanın ardından bölgeden 1.200 kişinin tahliye edildiğini açıkladı.

Arama kurtarma ekiplerinin metro tünelinde bulunduğunu ifade eden bakanlık, şunları kaydetti: “İtfaiye ve ambulans ekipleri, olay yerine gelen ilk ekiplerdi. Yaralılara kısa sürede tıbbi destek sağlandı. 1.200’den fazla kişi tahliye edildi.

20.01 PATLAMANIN ARDINDAN KRİZ MASASI OLUŞTURDU

Rusya Ulaştırma Bakanlığı, St. petersburg’daki patlamanın ardından kriz masası oluşturdu.

Yapılan açıklamada, “Rusya ulaştırma Bakanlığı, St. Petersburg’daki acil durum nedeniyle, ulaşım ağı, bakanlığın çeşitli birimleri ve güvenlik birimleri arasındaki çalışmaları koordine etmek amacıyla bir kriz masası oluşturdu” denildi.

Kriz masasını Ulaştırma Bakan Yardımcısı Nikolai Zahryapin yönetiyor.

19.56 FSB: ETKİSİZ HALE GETİRİLEN BOMBA ŞARAPNEL PARÇALARI İÇERİYOR

Rus istihbarat servisi FSB, St. Petersburg’da etkisiz hale getirilen el yapımı bombanın parça tesirli olduğunu doğruladı.

FSB, yağtığı açıklamada “Ploşan Vosstaniya’da saat 15.00 sıralarında tespit edilerek etkisiz hale getirilen el yapımı bombada şarapnel parçaları bulundu. Patlayıcı, bomba uzmanı ekipler tarafından etkisiz hale getirildi. Olayda yaralanan olmadı.”

19.46 ST. PETERSBURG’DAKİ PULKOVO HAVALİMANI AÇIK

St Petersburg’un Pulkovo havalimanı basın ofisi, havalimanının saldırının ardından kapatıldığına dair iddiaları yalanladı: “Pulkovo Havalimanı’nın kapatıldığına dair medyada çıkan haberler gerçeği yansıtmıyor.”

Havalimanı, hava trafiğinin normal akışına göre devam ettiğini belirtti.

19.28 MOSKOVALILAR, HAYATINI KAYBEDENLERİ KREMLİN YAKININDA ANIYOR

Moskovalılar, St. Petersburg’daki patlamada hayatını kaybedenleri anmak için Kremlin’in hemen yanında bulunan Aleksandrovskiy Sad parkında toplanıyor.

Kent sakinleri, Meçhul Asker Anıtı’nda bulunan Leningrad ‘yıldızı’ yanında mum yakarak hayatını kaybedenleri anıyor.

09.24 ALİYEV: DERİNDEN SARSILDIM

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’e taziyelerini ileten Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, patlama sonucunda yaşanan can kayıpları karşısında derinden sarsıldığını vurguladı.

Aliyev, hiçbir suçu bulunmayan sivillere yönelik her türlü saldırıyı kınadığının altını çizdi.

19.23 İTALYA’DAN TAZİYE MESAJI

Rusya’ya taziyelerini ileten İtalya Dışişleri Bakanı Angelino Alfano, “Birkaç saat önce meydana gelen olayı en sert biçimde kınıyorum. Ölenlerin aileleriyle dayanışma içinde olduğumuzu belirtmek istiyorum. İtalya, terörle mücadelede Rusya’ya yakın bir ülke olmayı devam edecek” ifadelerini kullandı.

19.17 ATAMBAYEV’DEN PUTİN’E TAZİYE MESAJI

Kırgızistan Devlet Başkanı Almazbek Atambayev, St. Petersburg’daki patlamanın ardından Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’e taziyelerini iletti.

Atambayev, mesajında ‘barışçıl ve masum insanları hedef alan bu insanlık dışı eylemi’ kınadığını vurguladı.

18.57 TÜRK DIŞİŞLERİNDEN AÇIKLAMA

Türk Dışişleri Bakanlığı, Rusya’nın St. Petersburg kentinde metroda meydana gelen patlama nedeniyle Rusya’ya taziyelerini iletirken, “Terörün her türlüsüne karşı olduğunu defaatle açıklamış bir ülke olarak bu alçak terör saldırısını şiddetle kınıyoruz” mesajını verdi.

18.54 MISIR’DAN RUSYA’YA BAŞSAĞLIĞI

Mısır Dışişleri Bakanlığı, St. Petersburg’daki patlama nedeniyle Rusya’ya başsağlığı diledi.

Patlamayı kınayan ve Rusya halkı ve hükümetiyle dayanışma içinde olduklarını belirten Mısır Dışişleri, tüm ülkeleri teröre karşı birlikte hareket etmeye çağırdı.

18.48 BAKAN ÇAVUŞOĞLU’NDAN TAZİYE MESAJI

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, St. Petersburg’daki patlamanın ardından Rusya’ya taziye mesajı gönderdi. Çavuşoğlu, açıklamasında “St. Petersburg’da birçok kişinin ölümüne sebep olan hain saldırıyı kınıyorum. Rusya halkına başsağlığı diliyorum” dedi.

18.43 KIZILHAÇ’TAN TAZİYE MESAJI

Uluslararası Kızılhaç Komitesi, patlamanın ardından Rusya’ya taziyelerini iletti. Açıklamada, “St. Petersburg’daki trajedi nedeniyle derin bir şok yaşıyoruz. Hayatını kaybedenlerin ailelerine başsağlığı, yaralılara acil şifalar diliyoruz” denildi.

18.42 ‘PATLAMANIN ARDINDAN PANİK YAŞANMADI’

Sputnik’e konuşan görgü tanığı Artyom Protsyuk, patlamanın yaşandığı Sennaya Ploşad istasyonunda çok sayıda insan bulunmasına rağmen panik yaşanmadığını söyledi.

Protsyuk, “Ortam gayet sakindi. Ağlayan birkaç kadın gördüm. Bir kız çocuğu kardeşini arıyordu ve polisin yardımı sayesinde sakinleşti. Ayrıca bir helikopter geldi. Muhtemelen tahliye içindi” dedi.

18.36 KADİROV: TERÖR EYLEMİNİN FAİLLERİ CEZALANDIRILMALI

Patlamayı terör eylemi olarak niteleyen Çeçenistan lideri Ramzan Kadirov, faillerin ağır bir şekilde cezalandırılması çağrısında bulundu.

İnstagram hesabından açıklama yayımlayan Kadirov, “Bu korkunç bir terör eylemidir. Eylemin failleri tespit edilerek ağır bir şekilde cezalandırılmalı” dedi.

18.34 PATLAMA, TREN İSTASYONLAR ARASINDA HAREKET HALİNDE İKEN YAŞANDI

Soruşturma komitesi, patlamanın metro treninin iki istasyon arasında hareket halinde iken gerçekleştiğini duyurdu.

18.23 ÜÇ GÜNLÜK YAS İLAN EDİLDİ

St. petersburg’da gerçekleşen patlamanın ardından kentte yarından itibaren uygulanmak üzere 3 günlük yas ilan edildi.

18.17 PUTİN, YETKİLİLERE KURBANLARIN AİLELERİNE DESTEK VERİLMESİ EMRİNDE BULUNDU

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, St. Petersburg’lu yetkililere patlamada ölenlerin yakınlarına gerekli desteğin verilmesini emretti.

Kremlin’den yapılan açıklamada şunlar kaydedildi: “Kent yetkilileri, gerekli olursa federal yetkililer, ölenlerin yakınlarına ve yaralılara gerekli desteği sağlamak için gerekli tüm adımları atacak.”

18.12 TREN MAKİNİSTİ ÖLÜ SAYISININ ARTMASINI ÖNLEDİ

Rusya Soruşturma Komitesi Sözcüsü İrina Petrenko, patlamanın yaşandığı treni kullanan makinistin aracı durdurmama kararının ölü sayısının artmasını engellediğini vurguladı.

18.09 BİR ŞÜPHELİNİN GÖRÜNTÜSÜNE ULAŞILDI

Adı açıklanmayan kaynaklar, patlamayla ilişkisinden şüphelenilen bir kişinin görüntüsünün metro güvenlik kamerasına yansıdığını bildirdi.

18.06 LİTVANYA’DAN TAZİYE MESAJI

Litvanya Dışişleri Bakanı Linas Linkevicius, St. Petersburg’da ölenlerin yakınlarına taziye mesajını iletti.

18.02 ÖLÜ SAYISI 10’A ÇIKTI

Rusya Sağlık Bakanı Veronika Skvortsova, patlamada en az 10 kişinin öldüğünü, 37 kişinin yaralandığını açıkladı.

Skvortsova, 6 yaralının durumunun ağır olduğunu ifade etti.

18.00 PUTİN: ÖZEL SERVİS ELİNDEN GELENİ YAPACAK

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, patlamada hayatını kaybedenlerin ve yaralananların ailelerine taziyelerini iletti.

Putin, “İstihbarat kurumlarının başkanlarıyla ve FSB Başkanı ile görüştüm. Güvenlik güçleri ve özel birimler çalışıyor, olayı açıklığa kavuşturmak için ellerinden geleni yapacaklar” dedi.

17.56 AGİT’TEN TAZİYE MESAJI

Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) Genel Sekreteri Lamberto Zannier, St. Petersburg patlamasından etkilenenlere taziye mesajı gönderdi.

14.47 FSB BAŞKANI BORTNİKOV, PUTİN’E RAPOR SUNDU

Rusya Federal Güvenlik Servisi (FSB) Başkanı Aleksandr Bortnikov ve diğer istihbarat kurumlarının yöneticileri, St. Petersburg metrosundaki patlamayla ilgili Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’e rapor sundu.

17.42 NATO GENEL SEKRETERİ’NDEN DESTEK MESAJI

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, yaptığı açıklamada “Düşüncelerimiz, St. Petersburg’daki patlamadan etkilenenler, yakınları ve Rus halkıyla” dedi.

17.36 AVRUPA KONSEYİ’NDEN TAZİYE MESAJI

Avrupa Konseyi Genel Sekreteri Thorbjorn Jagland, St. Petersburg’da gerçekleşen patlamanın ardından Moskova’ya taziyelerini iletti.

Jagland, yaptığı açıklamada “St. Petersburg’daki patlamadan dolayı şok ve üzüntü duyuyorum. Üye ülke Rusya’ya taziyelerimi sunuyorum” dedi.

17.27 YILDIRIM’DAN MEDVEDEV’E TAZİYE TELEFONU

Başbakan Binali Yıldırım, Rus mevkidaşı Medvedev’e, Rusya’nın St. Petersburg metrosunda meydana gelen patlamada hayatını kaybedenler için başsağlığı, yaralılar için acil şifalar dileklerini iletti.

17.25 MEDVEDEV: ORTAK ACIMIZ

Rusya Başbakanı Dmitriy Medvedev, St. Petersburg metrosundaki patlamada ölenlerin ailelerine başsağlığı diledi. Medvedev, patlama için ‘ortak acımız’ ifadesini kullandı.

17.14 PLOŞAD VOSSTANİYA İSTASYONUNDA BULUNAN PATLAYICI ETKİSİZ HALE GETİRİLDİ

Rusya Ulusal Terörle Mücadele Komitesi, metrodaki patlamada 9 kişinin öldüğünü, 20’yi aşkın kişinin de yaralandığını açıkladı.

Açıklamada ayrıca, St. Petersburg’daki Ploşad Vosstaniya istasyonunda da bir el yapımı patlayıcının da etkisiz hale getirildiğini kaydetti.

17.12 Basında, Rusya Başsavcılık Sözcüsü Aleksandr Kurennoy’un, metroda yaşananları ‘terör eylemi’ olarak nitelediğine ilişkin haberler yer almıştı. Fakat Kurennoy’un kendisi metrodaki patlamanın sebepleri hakkında konuşmak için ya da herhangi çıkarım yapmak henüz erken olduğunu söyledi.

17.11 JOHNSON’DAN TAZİYE MESAJI

İngiltere Dışişleri Bakanı Boris Johnson, Twitter hesabından bir başsağlığı mesajı yayınlayarak patlamada ölenlerin ailelerine taziyelerini iletti.

17.08 Moskova metrosunda güvenlik önlemleri artırıldı

17.06 OZEROV: PATLAMA, PUTİN’İN ST. PETERSBURG’DA BULUNMASIYLA BAĞLANTILI

Rusya Federasyon Konseyi Savunma ve Güvenlik Komitesi Başkanı Viktor Ozerov, St. Petersburg metrosundaki patlamalar ile Rusya Devlet Başkanı Putin’in kentte bulunması arasında bir bağlantı olduğunu söyledi.

Putin programında bugün St. Petersburg’da bir medya forumuna katılmak ve Belaruslu mevkidaşı Aleksandr Lukaşenko ile görüşmek vardı.

17.03 NATO’DAN İLK AÇIKLAMA

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, St. Petersburg’daki patlamadan etkilenenlerin acısını paylaştığını belirtti.

St. Petersburg’da çifte patlamanın ardından metro istasyonuna çok sayıda ambulans ve itfaiye aracı sevk edildi.

16.56 Cep telefonundan taksi çağırma hizmeti veren Uber, St. Peterburg’un taksi şirketleri ve otobüsler patlamalar nedeniyle bugün herkesi ücretsiz olarak bir yerden diğerine götüreceklerini açıkladı.

16.47 SOSYAL MEDYA ‘ST. PETERSBURG İÇİN DUA ET’ DEDİ

Petersburg metrosunda meydana gelen patlama sonrası sosyal medyada #PrayforSaintPetersburg (Saint Petersburg için dua et) etiketiyle destek mesajları paylaşılıyor.

16.44 MOGHERINI: DÜŞÜNCELERİMİZ RUSYA HALKIYLA BİRLİKTE

AB Dış İlişkiler Temsilcisi Federica Mogherini, saldırının ardından yaptığı ilk açıklamada Rusyayla dayanışma içinde olduklarını vurguladı. Mogherini, Mogherini, “Tüm AB dışişleri bakanlarıyla birlikte Saint Petersburg’dan gelen haberleri takip ediyoruz. Düşüncelerimiz Rusya halkıyla birlikte” ifadelerini kullandı.

16.41 ‘SALDIRI PUTİN’E YÖNELİK MEYDAN OKUMA OLARAK DEĞERLENDİRİLEBİLİR’

Moskova Devlet Duması Güvenlik Komitesi üyesi Dmitriy Efimov, Sputnik’e yaptığı açıklamada şunu söyledi:

“Patlayıcılardan en az birinin parça tesirli bomba olduğu ve şarapnel içerdiğine göre, yaşanan olay büyük bir ihtimalle terör saldırısıydı. Dar metro vagonunda pek şiddetli olmayan patlama bile ciddi sonuçlara yol açabilir. Devlet Başkanımızın (Vladimir Putin) şu an St. Petersburg’da bulunduğunu göz önünde bulundurursak meydana gelen saldırının Devlet Başkanımıza yönelik meydan okuma olarak değerlendirilebildiğini düşünüyorum. Saldırı ile ilgili soruşturmanın en kısa sürede  yapılması için tüm gerekli tedbirlerin alınacağından eminim. Patlamaların nedenlerine gelince, ana versiyonun Rusya’da yasaklanan IŞİD faaliyetleri ile ilgili olacağını düşünüyorum.”

16.33 YARALILARDAN EN AZ BİRİ ÇOCUK

St. Petersburg Sağlık Komitesi yetkilileri, 25 yaralıdan haberdar olduklarını, içlerinden birinin çocuk olduğunu belirtti.

16.28 ABD’DEN PATLAMADA ÖLENLER İÇİN BAŞSAĞLIĞI MESAJI

ABD Büyükelçiliği’nden patlamada ardından yapılan ilk açıklamada St. Petersburg metrosunda ölenlerin ailelerine başsağlığı dilekleri iletildi.

16.25 SURİYE ST. PETERSBURG METROSUNDAKİ PATLAMAYI KINADI

Şam hükümeti St. Petersburg metrosundaki patlamayı kınadı ve hem Rus halkı hem de Rus yönetimin acısını paylaştığını dile getirdi.

16.22 Rusya Soruşturma Komitesi Sözcüsü Svetlana Petrenko, metrodaki patlamanın sebeplerinin ortaya çıkarılması için bölgeye en deneyimli soruşturmacı ve kriminologların gönderildiğini söyledi.

16.12 Facebook, St.Petersburg metrosundaki patlamanın ardından ‘Güvenlik Durumu Kontrolü’ (Facebook Safety Check) uygulamasını devreye soktu.

16.11 YENİ BİR PATLAMA OLASILIĞINA KARŞI KENTTEKİ GÜVENLİK ÖNLEMLERİ ARTTIRILDI

Rusya Ulusal Terörle Mücadele Komitesi’nden yapılan açıklamada, yeni bir patlama olması ihtimaline karşı St. Petersburg’da güvenlik önlemlerinin artırıldığı belirtildi.

16.09 Patlama anında, patlamalardan birinin gerçekleştiği Tehnologiçeskiy Institut istasyonu yakınlarında bulunan görgü tanığı Aleksandr, Sputnik’e yaptığı açıklamada, “İnsanların metrodan taşınarak çıkarıldığını gördüm. Korkunçtu” dedi.

16.04 PUTİN, FSB DİREKTÖRÜ İLE GÖRÜŞTÜ

Putin, St.Petersburg’daki patlamayla ilgili olarak  Rusya Federal Güvenlik Servisi (FSB) Direktörü Aleksandr Bortnikov’la görüştü.

15.56 ST. PETERSBURG METROSUNDA TAHLİYELER SONA ERDİ

St. Petersburg metrosundaki tahliyeler sona erdi.

15.54 ST. PETERSBURG VALİLİĞİ: PATLAMADA EN AZ 50 KİŞİ YARALANDI

St. Petersburg Valiliği’nden yapılan açıklamada patlamada yaralananların sayısının 50 olduğu bilgisi verildi.

15.47 St. Petersburg’daki tüm metro durakları kapatıldı.

15.43 PATLAMADA YARALANANLARA İLK MÜDAHALEYİ YOLCULAR YAPTI

15.37 PUTİN: TERÖRİZM DAHİL HER İHTİMALİ DEĞERLENDİRİYORUZ

Bugün St. Petersburg’da bir medya forumuna katılan Rusya Devlet Başkanı Putin’in patlamanın ardından yaptığı ilk açıklamada hayatını kaybedenlerin yakınlarına başsağlığı diledi.

Putin’in açıklaması şöyle: “St. Petersburg yetkilileri ve federal yetkililer, metrodaki patlamalarda yaralananlara destek vermek için her şeyi yapıyor.  Patlamanın nedenlerinden bahsetmek için erken. Terörizm dahil her ihtimali değerlendiriyoruz.”

15.35 PATLAYICILARDAN EN AZ BİRİ ŞARAPNEL İÇERİYOR

Patlayıcılardan en az birinin parça tesirli bomba olduğu ve şarapnel içerdiği belirtildi.

15.34 Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in patlamalar hakkında bilgilendirildiğini açıkladı.

15.27 RIA Novosti’nin bölgedeki kaynaklardan edindiği bilgiye göre, iki ayrı patlamada yaklaşık 10 kişinin öldüğü, en az 20 kişinin de yaralandığı belirtiliyor.

Rossiya 24 televizyonuna göre, St. Petersburg metrosunun mavi hattında yer alan Sennaya Ploşad istasyonunda meydana gelen patlama nedeniyle etrafı yoğun bir duman tabakası sardı.

​Sputnik’e bilgi veren bir kaynak, metro istasyonunda ölü ve yaralıların olduğunu söyledi.

Patlamanın tren vagonlarından birinde gerçekleştiğini belirten kaynak, mavi hatta yer alan trenlerin hareketlerinin durdurulduğunu, olay yerine kurtarma ekiplerinin gönderdiğini söyledi.

Bir diğer kaynaksa metroda iki patlamanın gerçekleştiğini söyledi. Kaynak’ın anlattığına göre, patlamalardan biri Sennaya Ploşad istasyonunda, diğeriyse Tehnologiçeskaya Institu istasyonunda gerçekleşti.
En az 10 kişinin yaralandığı belirtiliyor.

 

- Reklam -

Son Haberler