1. Haberler
  2. Gündem
  3. Sinan Canan’ın Türk Genetiği Açıklamasına Denizcan Dede’den Yanıt

Sinan Canan’ın Türk Genetiği Açıklamasına Denizcan Dede’den Yanıt

Sinan Canan'ın Türk Genetiği Açıklamasına Denizcan Dede'den Yanıt

Son günlerde ünlü biyolog Sinan Canan’ın “Şu an Türkiye’de DNA testi yapsak ortada Türk yok. Türk diye bir ırkın ne demek olduğu zaten ciddi bir tartışma konusu” sözleri kamuoyunda büyük yankı uyandırdı. Bu sözler, Türkiye’deki etnik köken ve genetik çeşitlilik konusundaki tartışmaları yeniden alevlendirdi. Bu tartışmalara yanıt olarak, genetik ve etnoloji üzerine çalışmalar yapan Turkish DNA Project topluluğu yöneticisi Denizcan Dede, bu iddiaların dayanaklarını ve genetik çalışmaların yöntemlerini ele alan bir açıklama yaptı.

Denizcan Dede, yaptığı açıklamada, Sinan Canan’ın iddialarının genetik verilerin yanlış yorumlanmasından kaynaklandığını belirtti. Özellikle Türkiye’deki Orta Asya kökeninin belirlenmesinde kullanılan örneklemlerin hatalı olduğunu vurguladı. Dede, çalışmalarda Türkiye’deki Orta Asya kökenini %15 olarak belirleyen analizlerin, temel aldığı “Orta Asya” örnekleminin günümüz Bişkekli Kırgızları olduğunu ifade etti. Bu örneklemin, Anadolu’ya gelen Oğuzları temsil etmede yetersiz kaldığını belirtti.

Denizcan Dede, konuyla ilgili olarak şu noktalara dikkat çekti: “10. yüzyıla bakıldığında, Oğuzların ataları Aral civarında, Kırgızlar ise Yenisey boylarında yaşamaktaydı. Arada neredeyse İstanbul ve Normandiya arasındaki kadar coğrafi mesafe bulunuyor. Dolayısıyla, Anadolu’ya gelen Oğuzları günümüz Kırgızları ile eşleştirmek doğru bir yaklaşım değildir.”

s

0
alk_la
Alkışla
0
sevdim
Sevdim
0
k_zg_n
Kızgın
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
be_enmedim
Beğenmedim
Sinan Canan’ın Türk Genetiği Açıklamasına Denizcan Dede’den Yanıt