1. Haberler
  2. Gündem
  3. SON DAKİKA! Merkez Bankası Faiz Kararını Açıkladı

SON DAKİKA! Merkez Bankası Faiz Kararını Açıkladı

Nizip Belediye Başkanı'nın Çarptığı Yaya Hayatını Kaybetti

Merkez Bankası faizde değişikliğe gitmedi

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) mayıs ayında da politika faizini yüzde 8.50 olarak korudu.

Kararın ardından dolar/TL kuru 19,92 seviyesinde seyrediyor.

TCMB, ocak ayında faiz indirimine gitmedikten sonra şubat ayında yarım puanlık indirim yaparak faizi yüzde 8.50’ye çekmişti. Mart ve nisan aylarında da faiz sabit kalmıştı.

Ekonomistler, TCMB’nin bu ay da faizde değişiklik yapmayacağını tahmin ediyordu.

Merkez Bankası karar metninde küresel ekonomideki resesyon endişelerine ve depremin etkilerine dikkat çekti.

Küresel riskler devam ediyor

TCMB, gelişmiş ülke ekonomilerinde resesyon endişelerinin sürdüğünü, banka iflaslarının finansal istikrarı tehdit ettiğini belirtti.

Türkiye’nin arz kısıtlarını azaltmak için stratejik çözüm araçları geliştirdiğini ancak küresel enflasyonun yüksek seviyelerini koruduğunu ifade etti.

TCMB, fiyat istikrarı için cari işlemler dengesinin sürdürülebilir seviyelerde kalıcı hale gelmesinin önemli olduğunu vurguladı.

Depremin etkileri izleniyor

TCMB, deprem öncesindeki öncü göstergelerin büyüme eğiliminde artışa işaret ettiğini ancak depremin arz-talep dengesizliklerine yol açtığını kaydetti.

Sanayi üretimi ve istihdamdaki artış trendinin sürdürülmesi için finansal koşulların destekleyici olması gerektiğini belirten TCMB, politika faizinin sabit tutulmasına karar verdi.

TCMB, depremin 2023 yılının ilk yarısındaki etkilerinin yakından takip edildiğini bildirdi.

Liralaşma stratejisi devam edecek

TCMB, fiyat istikrarının kalıcı ve sürdürülebilir bir şekilde kurumsallaşması için Liralaşma Stratejisi’ni tüm unsurlarıyla uygulayacağını duyurdu.

Fiyat istikrarının ülke risk primlerindeki düşüş, ters para ikamesinin ve döviz rezervlerindeki artış eğiliminin sürmesi ve finansman maliyetlerinin kalıcı olarak gerilemesi yoluyla makroekonomik istikrarı ve finansal istikrarı olumlu etkileyeceğini belirten TCMB, yatırım, üretim ve istihdam artışının sağlıklı ve sürdürülebilir bir şekilde devamı için uygun zemin oluşacağını ifade etti.

0
alk_la
Alkışla
0
sevdim
Sevdim
0
k_zg_n
Kızgın
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
be_enmedim
Beğenmedim
SON DAKİKA! Merkez Bankası Faiz Kararını Açıkladı
Yorum Yap