Ana Sayfa Gündem Tarihi Camii Kül Oldu.

Tarihi Camii Kül Oldu.

- Reklam -

Yunanistan’ın Batı Trakya Bölgesi’ndeki Evros kentinde bulunan, koruma altındaki, 628 yıllık tarihi geçmişe sahip Çelebi Sultan Mehmet Camisi, çıkan yangında kullanılmaz hale geldi. Yunanistan’ın Batı Trakya bölgesindeki Evros kentinin Dimetoka İlçesi’ndeki Çelebi Sultan Mehmet Camisi’nde, bugün saat 03.00 sıralarında yangın çıktı. Dört saat süren yangın, itfaiye ekiplerince söndürüldü. Tamamen yanan koruma altındaki 628 yıllık tarihi cami kullanılmaz hale geldi. Yangının çıkış nedenin araştırıldığı bildirildi.

- Reklam -

Öte yandan Dışişleri Bakanlığı’ndan, Yunanistan’ın Dimetoka kentindeki Çelebi Sultan Mehmet Camisi olarak da bilinen tarihi Beyazıt Camii’nin, çıkan yangında ağır hasar görmesinden duyulan üzüntü belirtilerek, “Yangının çıkış nedeninin tespit edilmesini Yunan makamlarından bekliyoruz.” açıklaması yapıldı.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, Yunanistan’ın Dimetoka şehrinde bulunan, 1420 yılında yapımı tamamlanan ve geçen yıl Yunanistan makamları tarafından restorasyon çalışmaları başlatılan Çelebi Sultan Mehmet Camii’nin bu sabaha karşı çıkan yangın sonucu ağır hasar gördüğünün üzüntüyle öğrenildiği kaydedildi.

Yunanistan ile Türkiye’nin ortak kültür mirasının güzide örneklerinden birisini teşkil eden Çelebi Sultan Mehmet Camii’nin aslına uygun olarak restore edilmesi ve diğer kuşaklara miras bırakılmasının büyük önem taşıdığının belirtildiği açıklamada, Türkiye ve Yunanistan’daki kültürel varlıkların karşılıklı korunması yönündeki ortak kararlılığın, Türkiye-Yunanistan Yüksek Düzeyli İşbirliği Konseyi (YDİK) toplantıları sırasında imzalanan belgelere de yansıtıldığı hatırlatıldı.

Açıklamada, “Bu ortak irade doğrultusunda Türkiye, eşsiz bir mimari eser olan Çelebi Sultan Mehmet Camii’nin restorasyonu ve muhafazası için Yunanistan ile işbirliği halinde her türlü katkıyı sağlamaya hazırdır.” ifadelerine yer verildi.

- Reklam -

Son Haberler