• İmsak 00:00
  • Güneş 00:00
  • Öğle 00:00
  • İkindi 00:00
  • Akşam 00:00
  • Yatsı 00:00
  • İFTARA KALAN SÜRE 00:00:00
İMSAKİYE 2024 - İstanbul

Tayvan, Çin arasındaki gerilim yeniden yükseliyor

featured

Tayvan, Çin arasındaki gerilim yeniden yükseliyor. Çin Savunma Bakanlığı, ABD Temsilciler Meclisi Başkanı’nın Taipei’yi ziyaretinin üstünden ABD Kongresi’nden bir heyetin adayı ziyaretine karşılık vermek amacıyla Tayvan etrafında yeni devriyeler düzenleyeceğini duyurdu.

Çin Savunma Bakanlığı Sözcüsü Qu Qian konuyla ilgili yaptığı açıklamada Tayvan etrafında hava ve deniz sahasında Pazartesi günü gerçekleştirilen devriye ve tatbikatların ABD-Tayvan dayanışmasına kararlı ve sağlam bir cevap olduğunu belirtti. Karar, senatör Ed Markey liderliğindeki heyetin adaya gerçekleştirdiği ve hala devam eden iki günlük ziyaret sonrasında geldi.

Çin bu ay başlarında gerçek mühimmatla gerçekleştirdiği ve Tayvan adası üzerinden balistik füzeler yolladığı tatbikatlardan farklı olarak bu kez ticari uçak ve gemiler için yasak bölge ilan etmedi. Çin savaş uçakları ve gemileri Pelosi’nin 2 Ağustos’ta gerçekleştirdiği ziyaretten beri ABD tarafından Tayvan Boğazı’nda iki ülkenin deniz sınırını belirleyen sınırı defalarca ihlal etmişti.

Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada Markey heyetinin Tayvan Başkanı Tsai Ing-wen, Dışişleri Bakanı Joseph Wu ve milletvekilleriyle görüşeceği belirtildi. Tayvan’da bulunan ve “gayrı resmi ABD büyükelçiliği” olarak anılan Amerikan Enstitüsü’ne göre iki tarafın bölgesel güvenlik, ticaret, yatırım, küresel tedarik zincirleri ve iklim değişikliği gibi konuları görüşeceği kaydedildi.

Markey’nin ofisinden yapılan açıklamada heyetin Tayvan’a olan ABD desteğini ve Tayvan Boğazı’nda istikrar ve barışa olan desteğini yinelediği belirtildi. Açıklamaya göre toplantılar yarı iletken alanında yapılacak yatırımların da dahil olduğu belirli başlıkları tartışmak üzere politika ve iş dünyasından liderlerle yapılacak şekilde planlandı.

Daha fazla haber için : www.sabithaber.com

0
alk_la
Alkışla
0
sevdim
Sevdim
0
k_zg_n
Kızgın
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
be_enmedim
Beğenmedim
Tayvan, Çin arasındaki gerilim yeniden yükseliyor