1. Haberler
  2. Gündem
  3. TBMM’de Teröre Karşı Ortak Bildiri Krizi

TBMM’de Teröre Karşı Ortak Bildiri Krizi

TBMM’de Teröre Karşı Ortak Bildiri Krizi

TBMM Genel Kurulu’nda, 2024 yılı bütçe teklifinin maddeleri üzerinde görüşmeler devam ederken, Irak’ın kuzeyindeki terör saldırılarında 12 askerin şehit olması gündeme geldi. İYİ Parti Grup Başkanvekili Müsavat Dervişoğlu, milli yas ilan edilmesi gerektiğini söyleyerek, “İYİ Parti Grubu olarak bütün siyasi partilerin ortak imzasıyla yayımlanacak bir bildiriyle, milletimizin gönlünü ferahlatacak, birlik ve beraberliğimizin devam ettiğini, bütün olaylar karşısında yıkılmaz bir kale olduğumuzu gösterecek bir açıklamanın yapılmasını arzu ediyoruz” dedi.

MHP, AK Parti ve Saadet Partisi bildiriye destek verdi

MHP, AK Parti ve Saadet Partisi de ortak bildiriye destek verdiklerini açıkladı. MHP Grup Başkanvekili Muhammed Levent Bülbül, “TBMM’de yansıyacak böyle bir iradeye her zaman katkı sağladık ve sağlayacağız” diye konuştu. AK Parti Grup Başkanvekili Leyla Şahin Usta, “Meclisin çalıştığı sırada ortak bildiri yayımlanmasının, terörle mücadelenin altının çizilmesinin doğru olacağını” ifade etti. Saadet Partisi Grup Başkanvekili İsa Mesih Şahin ise, “Milletin evi olan Meclisten teröre karşı verilecek sesi anlamlı ve değerli buluyoruz, yayımlanacak bildiriye destek vereceğiz” dedi.

CHP ve DEM Parti bildiriye katılmadı

CHP ve DEM Parti ise ortak bildiriye katılmadıklarını duyurdu. CHP Grup Başkanvekili Ali Mahir Başarır, “Türkiye’nin büyük bir acı yaşadığını, CHP Genel Başkanı Özgür Özel’le telefonda görüştüğünü” belirterek, “Meclis’te genel görüşme yapılmasını istiyoruz, ardından ortak bir tavır ortaya koyulması gerekiyor. Ortak tavır konusunda ‘evet’ ama bunu ortaya koyduktan sonra yarın seçim meydanlarında videolarla, başka propaganda araçlarıyla şehitlerimizin üzerinden siyaset yapılmasını kabul etmiyoruz. O yüzden yapmamız gereken şey, önümüzdeki hafta Meclisi genel görüşmeye çağıracağız çünkü kolay değil, milli yas ilan edilmeli. TRT’ye bakalım, müzik çalıyor devletin kanalında. Suudi Kralı ölüyor, milli yas ilan ediyoruz, 12 vatan evladı öldü bugün… Bildiri konusunda önce herkes samimi olmalı, bu konuyu ortak dert edinmeli. Yarın, bir ay sonra seçim meydanlarında bu eylemi gerçekleştirenlerin liderleriyle, sahte videolarla seçim propagandası malzemesi yapılırsa işte bu olmuyor. O yüzden biz, pazartesi günü yetkili kurullarla toplanacağız, Meclisi genel görüşmeye çağıracağız. Bu konudaki samimiyetimizi ortaya koyacağız, ondan sonra açıklamayı Meclis olarak yapacağız.” şeklinde konuştu. DEM Parti Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş da, “TBMM’nin, Türkiye’nin en önemli sorununda, sorunlarında ortaklaşmasının, tartışmasının, konuşmasının hatta ortak bildirilere imza atmasının değerli olduğunu” söyleyerek, “Bunu Filistin’de bir hastaneye yapılan saldırıda birlikte yapmıştık ama bu konuda gerçekçi olmamız lazım. Şu anda saat 23.00’e geliyor, bir saatimiz var, çalışma saatimiz. Bunu gözetelim” dedi.

AK Parti Grup Başkanvekili Usta, “Şu an çalıştığımızı özellikle ifade ettim. 12 şehidimiz var, içimiz acıyorken böyle bir ortak bildirinin bu akşam çıkması çok kıymetli ve anlamlı olacaktır. Buna imza atmayanlar olabilir, buna da saygı duyarız. Bunu da millet takdir eder. Meseleyi seçim meydanlarına getirmek hiç doğru değil. PKK bayrakları altında Doğu ve Güneydoğu illerinde miting yapıp bir tane Türk bayrağı kullanmayanlar, şimdi seçim meydanlarında ne yapıldığını nasıl soruyorlar, anlayamadım, bağdaştıramadım. Bunları tartışmayalım, ortak bildiri için çaba gösterelim. Çalışıyorken bu geceyi değerlendirmemek milletimizin nezdinde de yanlış anlaşılabilir” ifadelerini kullandı.

İçindekiler

0
alk_la
Alkışla
0
sevdim
Sevdim
0
k_zg_n
Kızgın
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
be_enmedim
Beğenmedim
TBMM’de Teröre Karşı Ortak Bildiri Krizi