1. Haberler
  2. Teknoloji
  3. Tesla Hissedarları Elon Musk İçin Rekor Ödeme Onayı Verdi

Tesla Hissedarları Elon Musk İçin Rekor Ödeme Onayı Verdi

Tesla Hissedarları Elon Musk İçin Rekor Ödeme Onayı Verdi

Tesla hissedarları, şirketin CEO’su Elon Musk için rekor düzeyde ödeme yapılmasına ve şirket genel merkezinin Teksas eyaletine taşınmasına onay verdi. Sosyal medyada uzun zamandır kampanya yürüten Musk için bu karar, büyük bir zafer olarak nitelendiriliyor. Musk, 2018 yılında birtakım hedeflere ulaşması durumunda 303 milyon hisse senedi opsiyonu kazanma hakkı elde etmişti. Bu hedeflere 2020 yılında ulaşılmasına rağmen yasal süreçler nedeniyle ödeme yapılamamıştı. Tesla’nın hisse senedi fiyatına bağlı olarak Elon Musk’a ödenecek miktar 56 milyar dolara kadar çıkabilir, bu da ABD’de bir yönetim kurulu başkanının alacağı en yüksek meblağı oluşturuyor.

Geçen yıl ABD’deki en yüksek maaşlı yönetici tarafından alınan paket, altı yıl önce oy kullanan hissedarların %73’ünden destek aldı. Yönetim kurulu, Musk’ın bu paketi hak ettiğini çünkü liderliğinde Tesla’nın iddialı hedeflerine ulaştığını ve şirkete olan bağlılığının bunu gerektirdiğini belirtti. Ancak, bu durum yönetim kurulunun Musk’a fazla bağlı olduğu endişelerine yol açtı.

Toplantının ardından tezahürat yapan kalabalığa hitap eden Elon Musk, “Sizi seviyorum” diyerek şirketin “en inanılmaz hissedar topluluğuna” sahip olduğunu ifade etti. Şirketin hisseleri kararın ardından yüzde 3 yükseldi.

Ancak, şirketin küçük bir hissedarının açtığı dava sonucunda Delaware şehrindeki bir yargıç, bu ödeme paketini iptal etti. Yargıç Kathaleen McCormick, meblağın “adaletsiz” olduğunu belirterek Musk’a yakın bir yönetim kurulu tarafından paketin belirlenmesinin sorunlu olduğu kararına vardı.

ABD merkezli yatırım bankası Wedbush Securities analisti Dan Ives, bu kararın yatırımcıların Musk’a olan güvenini gösterdiğini ve Musk’ın şirketten ayrılma tehdidini azalttığını söyledi: “Bu öneri başarısız olsaydı, birçok kötü senaryo yaşanabilirdi, bunlar arasında Musk’ın Tesla’nın CEO’su olmaktan vazgeçmesi de vardı.”

Ancak, oylama bağlayıcı değil ve mahkeme kararının bu oyla geçersiz olup olmayacağı belirsizliğini koruyor.

0
alk_la
Alkışla
0
sevdim
Sevdim
0
k_zg_n
Kızgın
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
be_enmedim
Beğenmedim
Tesla Hissedarları Elon Musk İçin Rekor Ödeme Onayı Verdi
Yorum Yap