Ana SayfaGündemTranskriptte E-Devlet Kolaylığı

Transkriptte E-Devlet Kolaylığı

Yüksek Öğretim Kurumu (YÖK) transkript belgesinin Türkçe ve İngilizce olarak çift dilde e-Devletten kolayca alınması için çalışmalarını tamamladı.

- Reklam -

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dün 81 ilden 560 gencin online olarak katıldığı “En Uzun İftar Sofrası” programında transkript belgelerinin istenilen yerden çift dilli olarak herhangi bir ücret ödenmeden hızlı bir şekilde alınabileceğini açıklamıştı.

YÖK tarafından başlatılan transkript belgelerinin (not dökümü belgesi) dijital ortamda alınabilmesine yönelik çalışmalar tamamlandı. YÖK tarafından başlatılan çalışmalarda ilk olarak üniversitelerin mevcut transkript belgeleri incelenip taslak bir transkript belgesi oluşturuldu. Söz konusu taslak belge bütün üniversitelere gönderilerek ilgili üniversite yetkililerinin görüş ve önerileri alındı.

Lisans ve lisansüstü öğrencilerin veya mezunların transkript belgelerini almak için daha önce üniversitelerinin Öğrenci İşleri Daire Başkanlıklarına, fakültelerine veya enstitülerine bizzat giderek transkript başvurusu yapmaları gerekiyordu.

Öğrenciler artık e-devlet aracığıyla “barkodlu” ve “kare kodlu” transkript belgesi alabilecek. Belgenin ibraz edildiği kurumlar ve kişiler söz konusu transkriptin kontrolünü YÖK’ün e-Devlet kapısı üzerindeki alana giriş yaparak “Transkript Belgesi Doğrulama” kısmında barkod numarası ile veya YÖK Mobil uygulaması ile kare kod aracılığıyla yapabilecek.

Transkript belgesi e-Devlet kapısı üzerinden verileceği için kişi ve kurumlar açısından daha güvenli olacak. Bu sayede sahte transkript belgelerinin çıkarılması neredeyse imkânsız hale gelecek.

Son Haberler

- Reklam -