Ana Sayfa Gündem Turan Yazgan vefatının 7. yılında anılacak

Turan Yazgan vefatının 7. yılında anılacak

Türk Dünyası Araştırmaları Vakfı’nın kurucu başkanı Prof. Dr. Turan Yazgan vefatının yedinci yıl dönümünde anılacak. Turan Yazgan’ın vefatının birinci yıl dönümünde başlanan anma programında Türk Dünyası Turan Yazgan Büyük Ödülü veriliyor. Ödülün bu yıl ki sahibi ise Devlet Sanatçısı Prof. Dr. Nevzat Atlığ olacak. Anma programı 30 Kasım cumartesi günü saat 15.00’da Prof. Dr. Cemil Birsel Konferans Salonunda gerçekleştirilecek.

- Reklam -

Program akışı:

– Açılış
– Prof. Dr. Turan Yazgan Belgeseli
– Turan Hoca’nın Türk Kültürüne Katkıları
Konuşmacı: Yağmur Tunalı
– Prof. Dr. Nevzat Atlığ Barkovizyonu
– Türk Dünyası Turan Yazgan Büyük Ödülü’nün Takdimi
– Türk Müziği Sanatçısı Münip Utandı Konseri

Turan Yazgan kimdir?

1938 yılında Isparta’nın Eğirdir ilçesinde doğdu. 1948’de Eğirdir Zafer İlkokulu’nu, 1951’de İstanbul Vefa Lisesi orta kısmını, 1955’de parasız yatılı olarak Kastamonu Lisesi Fen Bölümü’nü pekiyi dereceyle bitirdi. 1959’da İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi’ni bitirdikten sonra askerlik görevini yaptı.

İmar ve İskân Bakanlığı Bölge Planlama Daire Başkanlığı’nda “İktisadi Araştırmacı” ve “Bölge Plancısı” unvanlarıyla beş yıl görev yaptı. 1963 yılında İtalya’ya, Güney İtalya Bölge Planlaması konusunda staj yapmak üzere gitti.

1966 yılında İktisat Fakültesi’ne asistan olarak girdi. 1967’de “Şehirleşme Açısından Türkiye’de İşgücünün Demografik ve Sosyo-Ekonomik Bünyesi” adlı tezle ve pekiyi derece ile doktorasını yaptı. 1971’de “Gelir Dağılımı Açısından Sosyal Güvenlik” konulu tezi vererek doçent oldu. 1977 ve 1978’de Güneydoğu Anadolu Bölgesi Planının Genel Koordinatörlüğü görevini yüklendi. Bölgede yapılan araştırmaları müteakip ortaya çıkan yedi ciltlik Güneydoğu Anadolu Gelişme Planını, Başbakanlık Tarım ve Toprak Reformu Müsteşarlığına sundu.

1979’da İktisat Fakültesi profesörlüğüne yükseltildi. Üniversite Senato üyeliği, Üniversite Yönetim Kurulu üyeliği ve Anabilim Dalı Başkanlığı vazifelerinde bulundu. 2000 yılında üniversiteden emekliye ayrıldı.

1980 yılında kurduğu Türk Dünyası Araştırmaları Vakfı’nın genel başkanlığını yürüttü. Türkiye’de ve Türk Dünyasındaki hizmetleri nedeniyle 200’den fazla plaketle ödüllendirildi. Ayrıca yurtiçi ve yurtdışındaki pek çok üniversiteden verilmiş fahri doktora unvanları bulunmaktadır. Evli ve 3 oğul, 2 torun sahibi.

22 Kasım 2012 tarihinde İstanbul’da vefat etti. Eski Kozlu Mezarlığı’nda toprağa verildi.

Son Haberler

- Reklam -