Ana Sayfa Gündem "Türk Dünyasına, Genç Çocuklara Bilimi Sevdireceğim

“Türk Dünyasına, Genç Çocuklara Bilimi Sevdireceğim

- Reklam -

Kırgızistanın daveti üzerine temaslarda bulunan Türk bilim adamı Aziz Sancar, ülkenin köklü eğitim kurumlarından Cusup Balasagun adını taşıyan Milli Üniversitesi (KNU) bünyesinde Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından 9 ay önce kurulan Prof. Dr. Aziz Sancar Kültür Merkezi’ni ziyaret etti.

- Reklam -

Öğrencilerin alkışları eşliğinde karşılanan Sancar’a üniversite tarafından fahri profesörlük unvanı takdim edildi.

Nobel Kimya Ödülü sahibi Prof. Dr. Aziz Sancar, Türk dünyasının bütün dünyada tanınması ve sayılması için bilime ihtiyaç duyduğunu belirterek, “Türk dünyasına, genç çocuklara bilimi sevdirmek için geldim.” dedi.

Türk dünyasının ilerlemesi ve Avrupa, Amerika, Japonya ve Çin ile yarışmak için bilim yapması gerektiğini vurgulayan Sancar, Türk dünyası gençlerinden beklentilerinin büyük olduğunu söyledi.

Sancar, Türk dünyasının edebiyatını ve dilini yaratan Ahmet Yesevi, Cusup Balasagun ve Yunus Emre gibi şair ve düşünürler olmadan Türk dünyasının olmayacağını belirterek, Kırgızistan’ın ünlü edebiyat yazarı Cengiz Aytmatov’un ardından bir bilim adamın yetiştirilmesi gerektiğini ifade etti.

- Reklam -

Son Haberler