Ana Sayfa Gündem Türk Lirası Suriye'ye Gönderiliyor, Kullanılmaya Başlandı

Türk Lirası Suriye’ye Gönderiliyor, Kullanılmaya Başlandı

Suriye’ye gönderilen Türk liraları, İdlib şehrindeki Şam Bankası’nda ve Sarmada kentindeki bankalarda dağıtılmaya başlandı.

- Reklam -

KULLANILMAYA BAŞLANDI

Suriye Geçici Hükümeti Başkanı Abdurrahman Mustafa, yerel para birimi Suriye lirasının ciddi değer kaybından Esad rejimini sorumlu tutarak, halkın birikimleri ve alım gücünü korumak maksadıyla Türk makamlarıyla görüşmelerini arttırdıklarını ve küçük TL banknotlarının Suriye’nin kuzeyinde açılan PTT şubeleri aracılığıyla piyasaya sürüldüğünü ifade etti.

Suriye Geçici Hükümeti Başkanı Abdurrahman Mustafa, Amerika’da ‘Sezar Yasası’nın yürürlüğe girmesi ile Suriye lirasının ilerleyen günlerde daha fazla değer kaybına uğrayacağını da tahmin ettiklerini vurguladı.

Türkiye’nin kontrolü altında bulunan bölgelerde halk Türk lirasına geçiş sürecine ilk etapta sıcak bakmazken Suriye lirasının dolar karşısında giderek değer kaybetmesi gibi nedenler geçiş sürecine ivme kazandırdı. Aynı zamanda Suriye’de doların etkisinin kırılmasının da hedeflendiği gelen bilgiler arasında yerini aldı.

Türkiye’nin kontrolü altında bulunan kuzey Halep bölgesinde Türk lirası kullanılmaya başlandı. El-Bab, Afrin gibi bölgelerde bulunan PTT şubeleri aracılığı ile Türk lirası akışı sağlanmaya devam ediyor. Türkiye’nin kontrol ettiği diğer bir çok bölgede ise, Türk lirasına geçiş sürecine sıcak bakılıyor.

Son Haberler

- Reklam -