1. Haberler
  2. Gündem
  3. Türk Milleti, Sırplardan Et Alımına Tepkili

Türk Milleti, Sırplardan Et Alımına Tepkili

featured

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Eşref Fakıbaba, iki ay önce 3 yıl içinde et ithal etmeyen ülke haline gelineceğini açıklarken, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Sırbistan’dan 5 bin tonluk et ithali anlaşmasıyla yurda döndü.

TÜRK MİLLETİ TEPKİLİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, geçen hafta 10 bakan, 200 işadamının da yer aldığı kalabalık bir heyetle Sırbistan’a resmi bir ziyaret gerçekleştirdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, 88 bin 361 kilometrekarelik yüzölçümü ile neredeyse Ege Bölgesi büyüklüğündeki bu Balkan ülkesi ile 2 günde 16 anlaşma imzaladıklarını söyledi. Anlaşmalar arasında Sırbistan’dan 5 bin ton et ithal edilmesine yönelik karar da çıktı. Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Bosna ve Kosova savaşları sırasında, Müslümanlara karşı milliyetçi çıkışları ile tanınan Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vuçiç’in imza koyduğu et ithalatı anlaşması tartışma yarattı. 8 bin Müslümanı katleden Sırplar’dan et ithal edilmesine vatandaşlar tepki gösterdi.
Önce karkas etten sonra lop et ithalatının önü açılması, ardından Sırbistan’la 5 bin tonluk et ihracatı anlaşması, et üreticilerini ayağa kaldırdı. Üreticiler “Ülke ithalatçıya teslim oldu. Başlangıçta ucuza et ithal edilebilir. Fakat üretim bittiği zaman tüketici çok daha pahalıya et almak zorunda kalacak” derken, bir itiraz da Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu’ndan (TESK) geldi. Et ithalatının sektöre ve üreticiye olumsuz yansıyacağını vurgulayan TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken şunları kaydetti:

‘HER AÇIDAN RİSKLİ’

“Etin ithal edilmesi her türlü spekülasyona ve olumsuzluğa açık. Gelecek olan etin hayvanın hangi bölgesinden olduğunu tespit ve kontrol etmeye imkân yok. Bu hayvanın ne zaman kesilip ne şekilde ve ne kadar süre sonra paketlendiği bilgisinin denetimini yapma imkânı yok. O sebeple ithal et her açıdan riskli. Bunun yanı sıra Kurban Bayramı sonrasında et fiyatlarında zaten bir gerileme oldu. Böyle bir ithalat yapılacaksa dahi talebin arttığı, satışın hızlandığı mübarek ramazan ayı öncesinde yapılması gerekirdi. Bu konuda sektör temsilcileri ile birlikte konsorsiyum sağlanmalı ve ülke menfaatleri için çalışılmalıdır.”

VUÇİÇ, “BİR SIRP ÖLDÜRÜRSENİZ, 100 MÜSLÜMANI ÖLDÜRÜRÜZ” DEMİŞTİ.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı Sırbistan’da ağırlayan makamdaşı  Aleksandar  Vuçiç, Hırvatistan, Bosna ve Kosova’da işlenen savaş suçları nedeniyle yargılanan eski Yugoslavya Devlet Başkanı Slobodan Miloşeviç’in döneminde görev yaptı. Radikal bir Sırp milliyetçisi olan Vuçiç, Serebrenitsa Katliamı’nın yaşandığı 1995 yılında Meclis üyesiydi. Srebrenitsa kasabasında 8 bin genç ve yetişkin Müslüman erkeğin, Bosnalı Sırp güçler tarafından katledilmesinin ardından  “Bir Sırp öldürürseniz, 100 Müslümanı öldürürüz” ifadesini kullanmıştı.  Vuçiç, 2015’te Başbakan sıfatıyla katıldığı Srebrenitsa Katliamı’nın 20. yılı anma törenlerinde kalabalığın taş atarak tepki göstermesi üzerine, törenden kaçmak zorunda kalmıştı.

İçindekiler

0
alk_la
Alkışla
0
sevdim
Sevdim
0
k_zg_n
Kızgın
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
be_enmedim
Beğenmedim
Türk Milleti, Sırplardan Et Alımına Tepkili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.