Ana Sayfa Gündem Türk Silahlı Kuvvetlerimizden Pyd/Pkk'ya Karşı Dev Oprerasyon Hazırlığı

Türk Silahlı Kuvvetlerimizden Pyd/Pkk’ya Karşı Dev Oprerasyon Hazırlığı

Terör örgütü IŞİD’e karşı Fırat Kalkanı Harekatı’nın birinci yıldönümü yaklaşırken, Türkiye Suriye’de bu kez terör örgütü PKK/PYD’ye karşı dev bir operasyona hazırlanıyor.

- Reklam -

Türkiye, 24 Ağustos 2016’da terör örgütü IŞİD’e karşı başlattığı Fırat Kalkanı Harekatı’nda 2 bin 15 kilometrekarelik alanı güvenli hale getirirken, Bir çok Suriyeli topraklarına döndü ve güvenli bir yaşama başladı.

Halen Silahlı Kuvvetlerimiz destekli ÖSO güçleri bölgede alt yapı çalışmalarına destek veriyor ve bölgenin güvenliğini sağlıyor. Ancak Azez-Cerablus hattında inşa edilen güvenli bölgenin çevresindeki terörist PKK/PYD unsurlarından güvenli bölgeye yönelik tahrik ve tacizler bir süredir artarak devam ediyor.

Bölgede teröristler tarafından tacizler devam ederken, Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin bu konudaki rahatsızlığını, “Fırat Kalkanı Harekatı ile Suriye’deki terör oluşumu projesinin kalbine soktuğumuz hançeri, yeni hamlelerle genişletmekte kararlıyız. Çok yakında bu konuda yeni ve önemli adımlarımız olacak” sözleriyle ifade etti.

Türkiye, meşru müdafaa kapsamında PKK/PYD terör örgütüne karşı her an harekete geçebileceğini her platformda vurguladı. Edinilen bilgiye göre, bu doğrultuda bıçak kemiğe dayanmış durumda.

Güvenlik kaynakları, PKK/PYD terör örgütü unsurlarına karşı operasyon zamanlaması için Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın daha önce bir açıklamasında ifade ettiği gibi “bir gece ansızın” diyorlar. DEAŞ terör örgütüne karşı Fırat Kalkanı Harekatı’nı geçen yıl 24 Ağustos’ta başlatan Türkiye’nin Suriye sınır ötesindeki yeni hedefi olarak, “Fırat Kalkanı Harekatıyla oluşturulan güvenli bölgeyi taciz eden tüm terörist unsurlar” gösteriliyor.

Afrin’deki teröristler bir süredir Mare’de bulunan sivillere taciz ateşinde bulunuyor. Güvenlik birimleri özellikle Azez-Tel Rifat-İdlib hattının temizlenmesi gerektiğine dikkati çekiyor. Fırat’ın doğusundan Cerablus’u taciz eden teröristler de hedefler arasında. Operasyon alanı geniş bir alanı kapsayacak.

Son Haberler

- Reklam -